yıldız üçgen yol verme hakkında

askb

Üye
Merhaba,
Dün yaptıgımız bir panonun montajında şöyle bir olay yaşadım sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim.Panoda yıldız üçgen yol verme var.

Baglantısını şu şekilde yaptım.Motor klemensini açtım.U-x V-y W-z sargılarını belirledim ve
U-x sargısını R_S fazlarına
V-y sargısını S_T fazlarına
W-z sargısını T_R fazlarına bagladım.Motora start verdıgımde uçgene geçtiginde motor koruma şalterini attırdı.

baglantıyı şu şekilde yapınca sorun ortadan kalktı.
U-x sargısını R-T fazlarına
V-y sargısını S-R fazlarına
W-z sargısını T-S fazlarına Baglayınca sorun düzeldi.

Her ikisinde de motor sargılarına 380 uygulanıyor ama birinci uygulamamızda şalter attırıyor 2. uygulamamızda sorun olmuyor.
Acaba manyetik döner alandan kaynaklanan bir sorunmu?

Bunun nedeni sizce ne olabilir acaba.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam,bu şekilde not aldım.Benim asıl ogrenmek ıstedıgım;

Onemli olan sargılara 380v uygulamak degilmi?.Sıralama önemlimi?örnegın sargının birine,
R_S de uygulanır T_R de. Sonuç da 380v uygulamak degılmı ama.

Şunu da belirteyim yanlış olmasın.
ölçü aleti ile,sargıları ben tayin ettim.Yani ölçü aleti ile ölçüm yapıp,sargıları bulup,U-x V-y W-z isimlerini kendim verdim.Motor klemensini açıp direk bakmadım.Çünkü motor klemensinden bir kablo çıkıp dışarıda bir yere baglantı kutusu koymuşlar.Uç belirleme işlemini burdan yapmıştım.

Siz,sadece U ve X uçlarını isimlendirebilirsiniz.Diğer isimlendirmeler,bir kurala göre yapılmak
zorundadır.Bu kurala uymaz iseniz,motorunuz üçgene geçtiğinde,anormal bir ses ile birlikte
aşırı akımdan devreden çıkar.Bu kuralı,forumumuzda daha önce tarif etmiştim.Araştırıp bu-
labilirsiniz.

elektro1982 adlı arkadaşa katılıyorum R-S-T yıldızda sorunsuz çalıyor üçgende ilk bağlantıya göre T-R-S ile karşılaşınca ters dönmeye çalışıp şalteri düşürüyor ikinci bağlantı doğrudur çünkü üçgende yine faz sırası R-S-T şeklinde olur aynı yönde sorunsuz çalışır.

arkadaşlar bobinajcı arkadalar bazen dalgınlığa gelip yıldız üçgen çalışacak motorların klemens çıkışına yanlış bağlaya biliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri