2 pompanın seviye rölesi ile sıralı çalışması

veyisbal

Üye
merhabalar şu an üzerinde çalıştğım bir konu hakkında sizlerden yardım bekliyorum. Konu şu şekilde;

bir drenaj çukuru içerisinde 2 adet aynı özellikte su pompası var. üç ayrı su seviyemiz mevcut. h0, h1, h2 ( h0: pompaların susuz çalışmaması için gerekli olan minimum su seviyesi, h1: suyun yükselmesi ile 1. Motorun(M1) devreye gireceği su seviyesi, h2: 1.Motor(M1) tek başına suyu boşaltamaz ve su seviyesi yükselmeye devam eder ve h2 seviyesine gelirse 2.Motorun(M2) devreye gireceği su seviyesi) olarak kabul edilirse, devremiz şu şekilde çalışacak.

-h1 seviyesinde 1. motor devreye girecek ve tek başına suyu boşaltmaya çalışacak.

-su yükselmeye devam etmezse h0 seviyesine kadar su seviyesi inince 1. motor duracak.

- Ancak h1 seviyesinden sonrada su seviyesi yükselmeye devam ederse h2 seviyesinde 2. motorda 1.motorla birlikte çalışmaya başlayacak( ikisi birlikte çalışacak)

-su seviyesi h2 seviyesinin altına indiği zaman 2. motor çalışmasını durduracak 1. motor tek başına çalışmaya devam edecek ta ki su seviyesi h0 seviyesine gelene kadar. ve h0 seviyesine gelince 1. motorda duracak.

-Aslında işin buraya kadar olan kısmı bir seviye rölesi ile aşıldı. Enteresan olan kısmı ise şu ki. bu devrede istenen diğer bir husus da motorların yıpranma ömürlerini eşitlemek amacıyla her çalışıp durmada motorların sırasının değişmesinin isteniyor olması.

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
tşk ederim ama zaten su eletrodu kullanıyorum

sıvı seviye rölesi kullanabilirsin ve sıvı seviye probu kullanabilirsin arkadaşım senin dediğin motorlar değişik değişik çalışsın diyosun ama sen bu motorların kontaktör bobinlerini h1 h2 dediğin rölelerden alacaksın bunları deeğiştirmen biraz zor ama yinede fikri olan arkadaşlar varsa söylesin hemde bu motorlar sık sık mı girip çıkacak devreye

Zeliosoft ile yaptım ve simule ettim anlattığınızaa göre doğru çalışıyor denedim. siz isterseniz zelio ile yapın isterseniz kumanda devresini programda çizdiğim gibi rölelerle yaparsınız

şimdi arkadaşlar burda bir enterasan durum var
normalde su hep dolu olsa derimki tamam sırayla çalışsın.ama burda sıra ikinci motora gelmiş ama su seviyesi yok motor çalışırsa yanar.çalışmazsada olmaz.altı üstü iki motor.burda otomatikmen en çok çalışan birinci motor olacak.çünkü çünkü su seviyesi biraz yukseldimi devreye girecek.ve su seviyesi yukseldikçede habire birinci motor çalışacak.ikinci motora az yuk biner.su seviyesininde arada sırada yukseldiğini düşün ikinci motoru sıklıkla devreye sokamazsınız yanar.haa belki şöle olabilir su seviyesi ikiye yukseldiği zaman ikinci motor devredeyken birinci motoru susturabilirsiniz dinlensin diye ama su seviyesi yukselme aşamasında oldugu için ikinci motorda yetersiz gelir bunda
bi secenek daha:ikinci motorun gücünü artırıp su basma kapasitesini diim.ozaman ikinci motor devreye girdiğinde birinci motoru susturabilirsiniz.bu şekilde olur.aynı güçte hayatta olmaz.

arkadasım bu motorlara sıvı seviye salteri veya rölesiyle kontrol edeceksin h1 rolesi 1. moturu h2 roleside ikinci motoru kontrol ederse h2 h1 den yuksek seviyede tutulacak boylece ikinci motor gerektinde calısacak rolelerin kapalı kontklarınıda su olmadında her iki motoru durdurmak icin kullana bilirsin

merhabalar şu an üzerinde çalıştğım bir konu hakkında sizlerden yardım bekliyorum. Konu şu şekilde;

bir drenaj çukuru içerisinde 2 adet aynı özellikte su pompası var. üç ayrı su seviyemiz mevcut. h0, h1, h2 ( h0: pompaların susuz çalışmaması için gerekli olan minimum su seviyesi, h1: suyun yükselmesi ile 1. Motorun(M1) devreye gireceği su seviyesi, h2: 1.Motor(M1) tek başına suyu boşaltamaz ve su seviyesi yükselmeye devam eder ve h2 seviyesine gelirse 2.Motorun(M2) devreye gireceği su seviyesi) olarak kabul edilirse, devremiz şu şekilde çalışacak.

-h1 seviyesinde 1. motor devreye girecek ve tek başına suyu boşaltmaya çalışacak.

-su yükselmeye devam etmezse h0 seviyesine kadar su seviyesi inince 1. motor duracak.

- Ancak h1 seviyesinden sonrada su seviyesi yükselmeye devam ederse h2 seviyesinde 2. motorda 1.motorla birlikte çalışmaya başlayacak( ikisi birlikte çalışacak)

-su seviyesi h2 seviyesinin altına indiği zaman 2. motor çalışmasını durduracak 1. motor tek başına çalışmaya devam edecek ta ki su seviyesi h0 seviyesine gelene kadar. ve h0 seviyesine gelince 1. motorda duracak.

-Aslında işin buraya kadar olan kısmı bir seviye rölesi ile aşıldı. Enteresan olan kısmı ise şu ki. bu devrede istenen diğer bir husus da motorların yıpranma ömürlerini eşitlemek amacıyla her çalışıp durmada motorların sırasının değişmesinin isteniyor olması.

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ediyorum.

istediğin devrenin kumanda devresini ekts programında hazırladım h0 sw 1 yapıp h1 sw 1 ve 0 arasıda değiştirdiğinde sıralı olarak pompalara yol verdiğini göreceksin işine yarayacaktır kolay gelsin

2ci motorunda sıvı seviye elektrodunuda1 ci motorun sıvı seviye elektroduyla aynı seviyede tutun ikiside beraber çalışıp beraber durur böylece iki motorunda yıpranma ömürleri aynı olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri