Kumanda Panosu Devresi

zb_meqan

Üye
Merhaba arkadaşlar ben M.Y.O 2.sınıf elektrik bölümü öğrencisiyim.Bi dersten pano yapmamız gerekiyo.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkür ediyorum :)

3 Fazlı 3 asenkron motor 2 start butonu ile çalıştırılacak bir stop butonu ile durdurulacaktır. 1.Motor çalışırken 3.motor çalışmayacak , 3.Motor çalışırken 1.Motor çalışmayacaktır.2.Motor 1.Motorun çalışmasından 5 saniye sonra, 3.motorun çlışmasından 10 saniye sonra otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır.Gerekeli kumanda devresini çiziniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
4 kontaktör 2 zaman rölesi yeter bence biraz uğraşın takıldığınız yerde sorsanız daha faydalı olur çünkü zor bir konu değil sıfırdan ödev istiyorsunuz..

biraz kendin gayret et takıldığın yerde yardımcı oluruz.

bu devre işini görürü sanırım

yanlız 1nci motoru çalıştırdıktan ve 2 nci motor devreye girdiğinde stop ile durdurman gerekli .yada 3 ncü motor çalışıp 10 sn bekledikten sonra 1 nci motoru çaıştırman için stop ile durdurman gerekli

Ekli dosyalar

• 4321.JPG
    4321.JPG
    15.4 KB · Görüntüleme: 185
biraz kendin gayret et takıldığın yerde yardımcı oluruz.

Teşekkür ederim çalışıyorum ancak 2. zaman rölesini nereye koyacağımı bulamadım henüz :)

bu devre işini görürü sanırım

yanlız 1nci motoru çalıştırdıktan ve 2 nci motor devreye girdiğinde stop ile durdurman gerekli .yada 3 ncü motor çalışıp 10 sn bekledikten sonra 1 nci motoru çaıştırman için stop ile durdurman gerekli

ya sizede çok teşekkür ederim.Hocamızn bize gösterdiği terimlerden çok farklı çizmişsiniz mesela hocamız bize yukarıdan aşağıya doğru çizdiriyor( Normlar var sanrım ondan mı kaynaklaıyor bu bilmiyorum ) birde hocamız her çiziminde sigorta ve termik kullanıyor.Siz kullanmamışsınız galiba.Bir diğer sorumda şu termik kulanaılacaksa 3 tane mi yoksa 1 tane mi kullanılacak :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocanızın size göstermiş olduğu aşağıya doğru olan norm alman normu(piyasada genellikle alman normu kullanılır) yana doğru olan amerikan normu dur
bu ikisini ayıtır etmek çok zor değil semboller bile benzemiyo

-gercek uygulamada sigorta ve termik kullanıcaksınız her motor için ayrı termik ve termiklerin kapalı kontakları birbirine seri bağlıcaksın
-kumanda devresi için tek sigorta 6-10A yeter
-motoların güç devreleri için her motora trifaze sigorta bağlıcaksın sigorta değerlerini ise motoların etiket değerinden secebilirsin
-sigortaların karakteristiği C olucak C6A, C32A gibi

myo 2. sınıf öğrencisi için kumanda bilginizi biraz daha arttırmanızı öneriyorum

Son düzenleme:
birde hocamız her çiziminde sigorta ve termik kullanıyor.Siz kullanmamışsınız galiba.Bir diğer sorumda şu termik kulanaılacaksa 3 tane mi yoksa 1 tane mi kullanılacak :)
termik röle bir tane kullanılır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
termik röle bir tane kullanılır.

bir tane termik kullandınız diyelim diğer 2 motordan bir tanesi arıza yaptı ve kumanda devresini durdurmadığı için büyük arızaya yol actı bunu nasıl açıklıyacaksınız
her motora ayrı termik takılır ve o termiklerin normalde kapalı kontakları seri bağlanarak kumanda devresi beslenir....

bir daha düşün bence

Teşekkür ederim çalışıyorum ancak 2. zaman rölesini nereye koyacağımı bulamadım henüz :)

ya sizede çok teşekkür ederim.Hocamızn bize gösterdiği terimlerden çok farklı çizmişsiniz mesela hocamız bize yukarıdan aşağıya doğru çizdiriyor( Normlar var sanrım ondan mı kaynaklaıyor bu bilmiyorum ) birde hocamız her çiziminde sigorta ve termik kullanıyor.Siz kullanmamışsınız galiba.Bir diğer sorumda şu termik kulanaılacaksa 3 tane mi yoksa 1 tane mi kullanılacak :)

benim burada çizdiğim devre sadece ana hatları belirtmek ve mantığı nasıl kurmanız gerektiğini belirtmek için çizdiğim bir devredir.Uygulamada tabiiki sigorta termik vs kullanmanız gerekiyor.ben bunları bildiğinizi düşünüyordum ama yanılmışım.aslında bu tür devre taleplerinde devre çizimini verip vermemek anlamında da kafamda endişelerim oluşmaya başlamadı da değil hani

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri