ELEKTRİK PROJELERİNDE KULLANILAN SEMBOLLER

fullmoon

Üye
Merhaba arkadaşlar ben elektrik projeleri çizerken sembollere verdiğim kısa isimler var.mesala motor kuruma q1,q2 motorlar m1 m2 m3 diyeisimler veriyorum.başka kişilerin çizdiği projelere baktığım zaman sembol isimleri farklı.elektrik projelerinde özellikle makine kumanda otomasyon projelerinde standart sembol kısaltmaları varmı bunu öğrenmek istiyorum.aşadaki cihazlara standart olarak ne kısaltması verilir. Benim verdiklerim doğrumu

pako şalater:p1
buton:b1,b2
motor:m1
valf:v1
sigorta:f1
motor koruma:q1
motor termik:t1
kompakt şalter:a1
lamba:h1
kaçak akım alteri:ka1
röle:r1
kontaktör:k1
kondansatör:c1

standar bir projede sembol isimlerininde bir standardıvarmı bu konukhakkında bilgi verirsenizsevinirim.ve isimleri nelerdir yukardaki verdiğim cihazların

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Verdiğiniz isimler genelde standartlara uygun görülüyor ama, çizim proğramlarında bakarsanız sembollere verılen isimleri görürsünüz. BUnları uygularsanız standartlara uymuş olursunuz. İyi çizimler..

degerli arkadaşım cizimlerinde kullanmış oldugun kısaltmalar genel olarak kullanılmaktadır fakat butonları b1 b2 değilde s1 s2 kullanırsan daha iyi olur. S kısaltması uluslararası anahtarlama(start stop) devreleri icin kullanılan simgedir

merhabalar ,

bende bu konu üzerine bazı araştırmalar yaptım ve özet olarak şunu çıkardım.Elekrik kumanda devreleri belirli normlara göre çiziliyor.Şu an resmi olarak 4 ana norm var.. bunlar tse (Türk standartları ) , alman , amerikan, ve rus normları.İncelediğin makina hangi ülkeye ait ise şemada buna uygun olarak çizliyor.Ve kumanda devresindeki elemanların isimleride buna göre isimlendiriliyor. Bana bir iş görüşmesinde A'dan Z'ye kadar bu tanımları biliyormusun ? diye sormuşlardı.Bende bilmiyorum dedim.Elinde bu tür bir döküman olan varsa bizlerle paylaşırsa sevinirim.

zaten türk ve alman normları aynı bire bir ama arkadaş senın dedıklerın standartlara uygun yanlısın yok yani devam et sen

[email protected] bu adrese elektrik ve elektronik standart sembolleri (autocad ortamında varsa daha iyi olur) gönderirmisiniz...
teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri