araba devresi

tornavida

Üye
resimi ekleyemedim rarladım kusura bakmayın ;D sorunum şu 5 adet silomuz iki adet değirmenimiz ve 1 adet arabamız var değirmenlerim hangisini istersem onu devreye alcam
soru 1: iki değirmenide devreye aldığımda 1 cini önceliği olcak ilkinde 1 den kum aldıysa daha sonra 2 ciyew gidecek daha1 daha sonra 2 ye bu böyle devam edecek
soru 2: her siloda bir adet silo boş sondası olcakmesela 5 nolu boş sondası gördü ve araba 5 numaraya doğru giderken arkasından önce 4 sonra 2 nolu sondalar gördü araba ilk baş 4 e daha sonra ikiye gitmeli !!!!!!!!!
yani ilk giren sinyali aklında tutmalı ve bu kombinasyon bütün silolar için geçerli olmalı
sizden bu devreyi çizmenizi istemiyorum sadece hangi mantıkla hazırlayabilirim onun için yol gösterirseniz sevinirim ??? ??? ??? eh o kadarda profesyonel değilim daha yolun başında sayılırım ;D

Ekli dosyalar

• araba.rar
    3.4 KB · Görüntüleme: 41
Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
iyi çalışmalar arkadaşım, bence bu normal kumanda devresi yerine PLC, mikrokontreolörlü özel devre, v.s. gibi programlanma özelliği olan bir sistem ile gerçekleştirilmeli, ben olsan mu iş için PLC li bir pano kullanırım, plc programında çalışma metodu olarak ta: her işlem(arabanın herhangi bir siloya gitmesi ve geri gelmesi işlemi) için bir alt program kullanırım, programda arabanın nerede olduğunu anlaması için her siloda 2şer adet sensör girişi kullanırım, silo istekleri silo numaralarına göre öncelikli şartlı olur, ayrıca maksimum silo sayısı kadar istekleri takip etmek için bellekte bir hafıza alanı kullanırım ve her silo istek geldiğinde bu hafıza alanını güncellerim, bu hafıza alanında ilk sırada olan silo numarasına araba gider ve geri döner, hafıza alanı güncellenir, busefer 2. sıradaki silo adresi 1. sıraya yazılmıştır, araba 2. siloya gider ve geri döner, bu işlem tüm istekler tamamlanana kadar devam eder, gibi... gibi... gibi... kolay gelsin ...

cevabın için teşekkür ederim kardeş bahsettiğin şey bana sanki fifo komutunu anımsatıyor (ilk giren ilk çıkar ) bu komut üzerine yoğunlaştım ama o kdar fazla bilgim olmadığı için başarılı olamadım bu komutu biraz ayrıntılı anlatabilecek bi arkadaş olursa sevinirim şimiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri