otomatik kumanda kontaktör secimi

arkadaşlar otomatik kumanda panosu hazırlanırken kullanılacak olan kontaktörlerin secimini nasıl yapmak gerekir buradaki en önemli kriterin calıştırılacak yuk ve çektiği akım olduğunu biliyorum sormak istediğim sey buişe ait bi katalog veya tablo varmıdır daha doğrusu soyle ;ta serisi ve tb serisi kontaktor aarasında ne fark var hangisini neye göre tercih edelim ilgilenecek arkadaslara şimdiden teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tamam dostum o kadarını biliyorum ilgin içiin tesekkür ederim benim aradığım bilgi şu; 3TAxx veya2TBxx gibi isimler vermiş imalatçı, biz bunları nasıl yorumlayıp hangisinin işe yarayacağına karar vereceğiz. Bunun için bi katalog yada bir tablo varmı yoksa kontaktör seçimi işi sadece mesleki deneyimlerle mi yapılıyor? verdiğin link konunun ana hatları hakkında faydalı tesekkürler ama ağırlıklı olarak siemens ile ilgili bilgiye ihtiyacım var

Kontaktörler hakkında geniş bilgi pdf formatında ve kontaktör seçim tablosu istediğiniz şekilde tıkla indir.

Ekli dosyalar

• KONTAKTÖR.rar
    740.4 KB · Görüntüleme: 1,134
Üstadım bilgiler için teşekkür ederim.İzninizle bir ilave yapmak istiyorum:
Kumanda devresi dediğimiz zaman motor çalıştıran (Güç kontaktörleri) kadar kumanda ve kontrol amaçlı (yardımcı kontaktörler) de önemlidir. Yada güç kontaktörünün üzerindeki yardımcı kontak sayısı da önemlidir. Çünki kumanda devresi yardımcı kontaklar ile yapılır. Bazı markalar yardımcı kontak bloklarını güç kontaktörlerinin üzerine ve yardımcı kontaktörler üzerine takılabilecek şekilde imal ederek bu konuda esnek bir yapı sağlamışlardır.
Siemens te sirius serisinde bu yeni sisteme uymuştur. Fakat piyasada en çok kullanılan 3TF.... serisi kontaktörlerde yardımcı kontak sayısı seçenekli ve sınırlıdır. Bütün 3TF... serisi için maksimum yardımcı kontak 4 adettir ve 2 NA (normalde açık) 2 NC (normalde kapalı olabilir). 3TF40 - 3TF41 için bu 4 kontak ihtiyaca göre seçilebilir. Şöyle ki sadece 1 NO, sadece 1 NC, 1NO+1NC, 2NO+2NC şeklinde. 3TF42 - 3TF43 için ise 1 NO, 2 NO, 1NO+1NC, 2NO+2NC. 3TF44 ila 3TF69 arası sabit 2NO+2NC dir. Buradaki kodlama kontaktörün kodundan sonraki 2 rakamdadır. 3TF42 11-0APO daki 11 1NO + 1NC yardımcı kontağın varlığını gösterir. İlk yazılan NO kontak 2 Yazılan NC kontaktır. Örneğin 3TF40 01-0APO NO kontak yok ve 1 adet NC kontak var demektir. TF44 ve sonrası serilerde kodlar 3TF46 22-0APO gibi yazılır. Ayrıca 3TF 44 ve sonrası için yardımcı kontak blokları kontaktörün yan tarafındadır. Pek uygulanmasa da yardımcı kontak blokları üzerine ilave yapılarak kontak sayısı arttırılabilir. Seçenekli kontaklar genelde maliyeti düşürmek amacıyla kullanılır. Örneğin 11 KW motora basit bir yıdız üçgen yapacaksanız Ana kontaktör TF42 10, Yıldız TF42 11 (TF41 11 tartışmalı), , Üçgen TF42 22 yeterli olur.
Kumanda devresinde yardımcı kontakların yetmediği durumlarda yada başka şekilde yardımcı kontak ihtiyacı olduğu durumlarda 3TH serisi yardımcı kontaktörler kullanılır 3TH40 (toplam 4 kontak), 3TH42 (toplam 8 kontak), 3TH43 (toplam 10 kontak) kodları ile üretilen yardımcı kontaktörlerde de kodlama yukarıdaki gibidir. 3TH 43 'ün sadece 55 (5NA+5NC) modeli vardır. 3TH40 2+2, 4+0, 1+3, 3+1, 0+4 yardımcı kontağa sahip olabilir. 3TH42 ise 4+4, 7+1, 6+2, 5+3, 8+0 yardımcı kontağa sahip olabilir.
Örneğin 160 KW bir fan motoru kumandasında 2adet 3TF52 1 adet 3TF51 kullanarak motoru çalıştırabilirsiniz. Ama komplike bir makinada koruma ve kotrol elemanları için en az 3-5 tane de yardımcı kontaktöre ihtiyacınız olacaktır ve bu kontaktörlerin kontak sayıları sizin için önemli olacaktır.

merhaba vermiş olduğunuz bilgiler için sizlere teşekkür ederim. benim merak ettiğim 3 th43 kontaktörünün 10E ve 8 E arasındaki fark nedir aynı işlemde kullanılabilirmi? 24v DC kumanda ve kontrol amaçlı şimdiden teşekkürler

link arızalı

arkadaşlar siemens 3tf41 kontaktöre 10kvar kondansatör taktım bir tehlike oluştururmu?kontaktörün katalog akımı 11,5 A kondansatörün anma akımı 14 amper. acil cevaplarsanız çok sevinirim.

arkadaşlar siemens 3tf41 kontaktöre 10kvar kondansatör taktım bir tehlike oluştururmu?kontaktörün katalog akımı 11,5 A kondansatörün anma akımı 14 amper. acil cevaplarsanız çok sevinirim.

Kontaktör akımı kondansatör nominal akımı Inx1,5 seçmek uygundur buda 14x1,5= 21A yapar.
3TF43 = 22A Bu kontaktör uygundur.

En doğru seçim ise 12,5kVAr'lık kompanzasyon kontaktörü kullanmaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri