kesit hesabı

cs-tech

Üye
slm arkadaslar 75 kw yıldız üçgen pano yapacagım fakat güç dvresindeki
kablo kesitini nasıl yapmalıyım
yardımlarınızı bekliyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
güç devresini bakır barayla yapman çok iyi olur ben öyle yapıyorum hem güzel görünüyor hemde gevşeme olasılığı yok 20x3 mm bakır bara kullanmanı tavsiye ederim

Güç kablosunun uzunluğuna ihtiyacın olacaktır.Öncelikle;

P=1,73x380 x Ihat x cosfi ifadesinden motorun çekeceği akım değerini bulmalısın.

Daha sonra;

Gerilim düşümünün % 5 olacağı şekilde Ugerilim düşümü=0.05 x 220=11 volt olarak güç iletkeninde düşmesine izin verilecek maksimum gerilimi buluruz.

Bu gerilim direnci kaç ohm olan iletkende düşer? sorusu ile R=11/Ihat olarak iletkenin direncini buluruz ve son olarak,

R=(uzunluk x 0,0178) / kesit = denkleminden kesit bilinmeyeni çekilerek kesit bulunur ve standartlardaki iletken kesiti değerine ulaşacak şekilde üst limite yuvarlanır.Örnek olarak 7,8 mm2 çıkan kesit 10 mm2 olarak belirlenir.

Böylece gerilim düşümü yönünden kesiti belirlemiş olursunuz.Daha sonra akım yönünden uygunluğunu kontrol edip o iletkeni kullanabilirsiniz.

yorumlarınızdan dolayı teşekkürü bir minnet bilirim
çalışmalarınızda başarılar dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri