SSR Isı Kontrol Yardım

harmanx

Üye
arkadaşlar ssr ile ısı kontrol yapmak istiyorum 1 adet ssr çıkışlı enda marka termostatla 8 adet ssr yi aynı anda açıp kapatmak istiyorum fakat termostatın çıkış akımı 8 adet ssr leri sürmeye yetmiyor araya kullanıcağım bir devre varmı sekizini aynı anda açıp kapamak için..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Termoreülatörün çıkışına bir röle bağlarsın ve rölenin kontağı ile ssr lari çektirirsin bu kadar basit.

eger pıd kontrolu yapıyorsan termostanın çıkışına kontaktor veya role baglaman bazı sıkıntılara sebeb olur. kontaktor ve role mekanik bir cihaz oldugu için pıd ile çalışan yerlerde cok sık aç kapattan dolayı kontak yapışması oluyor. bence termostatın ssr çıkışına bir adet ssr e bağla. kontrol edeceğin 8 adet ssr yide bu bir ssr üzerinden aç kapat.

1+8 Adet SSR kullan ilk SSR-1 i ENDA ile sür, diğerlerinide SSR-1 üzerinden sür, diğer türlü kontaktörün ömründen yersin...

Son düzenleme:
1+8 Adet SSR kullan ilk SSR-1 i ENDA ile sür, diğerlerinide SSR-1 üzerinden sür, diğer türlü kontaktörün ömründen yersin...

1 ssr nin fiyatı nedir onun yerine kaç adet tek kontaklı röle alınabilir ve yükü çok değil ki sıkıntı çıkartsın

evet en mantıklı ve hızlı çözüm araya 1 tane ssr eklemek veya transistörlü bir devre yapmak

eger pıd kontrolu yapıyorsan termostanın çıkışına kontaktor veya role baglaman bazı sıkıntılara sebeb olur. kontaktor ve role mekanik bir cihaz oldugu için pıd ile çalışan yerlerde cok sık aç kapattan dolayı kontak yapışması oluyor. bence termostatın ssr çıkışına bir adet ssr e bağla. kontrol edeceğin 8 adet ssr yide bu bir ssr üzerinden aç kapat.

Yorumunuza aynen katılıyorum.
Benim önerim, SSR lerin kontrol girişlerini 3 gruba ayırabilirsin. 3 SSR seri + 3 SSR seri + 2 SSR Seri, bunları paralel olarak Termostad SSR çıkına (genelde 10V DC dir) bağlarsın böylece daha düşük akımla sürebilirsin.
Yada "cafergmc" nin dediği gibi bu 8 adet SSR yi 1 adet SSR ile sürebilirsin. Yalnız bu DC-DC SSR olmalıdır. Bu iş için POWER BOX SSR nin BIM-S-DD modelini (veya benzeri) kullanabilirsin.

sanırım sorunu anlatamadım.
birdaha izah edeyim.
sorun ssr miktarı değil veya sürülüş şekli değil.
giriş voltajına, rezıstans amperine ve kullanılacak ortam şartlarına göre ssr seçimi yapmak.
yani piyasa değerlendirmesini örnek verirsem 30 A çeken bir ısıtıcıya 40 A bağla yolla mantığı değil ben giriş voltajı amper değerlerini ve ortam sıcaklığını hesaplayan ve hesap sonucu çıkacak değerde ve soğutuculu veya soğutucuz hesap yapabilecek bir formül arıyorum.
ayrıca 8 adet ssr sözünüde kimin çıkardığını merak ediyorum.

Termostatın SSR çıkışını güçlü ve hızlı bir triyaka verirseniz hem termostat çıkışı zarar görmez hem de triyaka bağlayacağınız tüm SSR'ler hızlı çalışır.

Triyak için basit bir devre tasarlayıp kurmak size klamış.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri