rölelerin otomatik kumandada rolü nedir?

Öncelikle konu yanlış bölümdeyse özür dilerim.Benim sorum şu:

Otomatik kumanda eğitimlerinde genellikle sadece kontaktör ve onun kontakları üzerine yoğunlaşılıyor.Rölelerden pek bahsedilmiyor okullarda.Ancak sahada anladığım kadarıyla rölelerin kullanılmadığı kumanda sistemleri de çok az.Rölelerin kumanda sistemlerinde rölü nedir?Neden bu kadar çok kullanılıyor.Cvblarınız için şimdiden tşkler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
röleler genelikle küçük güçlü akim ve gerilimlerde kullanılıyorlar yani çogunlukla elektronik kartlarda falan kulanılıyor

özellikle otomasyon projelerinde kontrol edilmek istenen elemanlar gerilim ve akım değerleri baglantı için uygun olsa bile direk olararak plc outputlarına bağlanmazlar çünkü kullanılan elemanların besleme kabloları herhangi bir şekilde kısa devre olması durumunda plc outputuna zarar verebilir fakat röle kontağı üzerinden kontrol ediliyorsa en kötü olarak röle hasar görür ve daha ucuza problem çözülmüş olur. kullanmak istenilen elemanların gerilim veya akım değerleri outputlara bağlantıya müsade etmiyorsa bu bağlantıların yapılabilmesi için röle bağlantısı gereklidir.

tşk ederim.kafamdaki soru işaretlerine güzel yantlar buldum.

senın gordugun sıstemlerde plc warmıydı eger plc warsa calısma mantgı sudur plc ler role cıkıslı we transıstor cıkıslı olmak uzere ıkıye ayrılır transıstorlerde npn we pnp olmak uzere ıkeye ayrılır transıstor olayın agırmek ıstemıyorum dah a cok karısmasın plc nın cıkıs sınyalı rolenın bobını ceker plc cıkısı +24v ama kontaktor ac 220vac te calısır +24v ılede calısır ama tam kararlılık saglayamadıgı ıcın genelde 220 vac tercıh edılır kısaca +24vdc ıle ac 380vac kolaylıkla kontrol edılır rolenın kontak ucları ıle kontaktorun weya baska bır cıhaz calıstırılır

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri