Yıldız Üçgen Sorusu

Arkadaşlar 200 Kw lık kompresör motorumuz sarımdan geldikten sonra devreye aldığımızda akımlarını ölçtük.Aklınıza yıldız üçgenin güç devresini getirirseniz girişten ( fazların girdiği yerden ) çektiği akım 310 A çekiyor. üçgen kontaktörünün çıkışından ise 197 A çekiyor. anlamadığım taraf üçgen ve ana kontaktör çıkışklarındaki akımın ( 197 A in) toplamı girişteki akımı vermesi gerekmiyormuydu. peki bu neden 310A gösteriyor ben anlamadım bilenler varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar 200 Kw lık kompresör motorumuz sarımdan geldikten sonra devreye aldığımızda akımlarını ölçtük.Aklınıza yıldız üçgenin güç devresini getirirseniz girişten ( fazların girdiği yerden ) çektiği akım 310 A çekiyor. üçgen kontaktörünün çıkışından ise 197 A çekiyor. anlamadığım taraf üçgen ve ana kontaktör çıkışklarındaki akımın ( 197 A in) toplamı girişteki akımı vermesi gerekmiyormuydu. peki bu neden 310A gösteriyor ben anlamadım bilenler varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

Ana ve üçgen kontaktör çıkışı üçgen devre içi yani sargı akımıdır. Diğeri ana hat akımı. kök3 katı fark vardır teorik olarak. 310/1,73=179A

Evet arkadaşım motora giden kol akımlarının toplamı, giriş akımına eşit olması gerekiyor(Kirchoff'un Akımlar Kanunu). Bence ana kontaktörle birlikte devreye giren sabit kondansatör bağlanmış olabilir. Bildiğimiz gibi ampermetre ile ölçerken reaktif indiktif akımları, reaktif kapasitif akımların yok ettiğni görüyoruz.

Yanıldığınız nokta toplamın cebirsel değil vektörel toplam olmasıdır. Bir sargı R+XL karakteristiğindedir çektiği akımında IR+IL iki bileşeni vardır. Bir faz sargısının (IR+IL)'si ile diğer faz sargısının (IR+IL)'si vektörel toplanır toplam vektörde hipotenüs bileşke akımı verir. Bilmem anlatabildim mi? Yukarıdada devre şeması ile ispatını görmektesiniz.

arkadaşlar çalışkan arkadaşımın dediği gibi sistemde sabit bir kondansatör var.kondansatör bağlı değilken giriş akımını ölçtüğüm zaman 345A çekiyor mühürleme kontaktörünün çıkışını ölçtüğüm zaman 200 A çekiyor buraya kadar normal.1/1,73 katı. kondansatörü devreye soktuğum zaman giriş 305 A çıkış yine 200A oluyor kondansatörü ise mühürleme kontaktörünün çıkışına bağlamışlar.benim şimdi anlamadığım.giriş kompanza oluyorda akım düşüyor ama neden çıkışta akım düşmüyor orayı kompanze etmiyormu kondansatörler yanlış yere mi bağlı yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

arkadaşlar çalışkan arkadaşımın dediği gibi sistemde sabit bir kondansatör var.kondansatör bağlı değilken giriş akımını ölçtüğüm zaman 345A çekiyor mühürleme kontaktörünün çıkışını ölçtüğüm zaman 200 A çekiyor buraya kadar normal.1/1,73 katı. kondansatörü devreye soktuğum zaman giriş 305 A çıkış yine 200A oluyor kondansatörü ise mühürleme kontaktörünün çıkışına bağlamışlar.benim şimdi anlamadığım.giriş kompanza oluyorda akım düşüyor ama neden çıkışta akım düşmüyor orayı kompanze etmiyormu kondansatörler yanlış yere mi bağlı yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar

Kondansatör bağlandığı noktadan itibaren Şebeke yönünde yaptığınız ölçümde kompanzasyonun olumlu etkilerini görürsünüz. Bu kompanzasyonun her çeşitinde böyledir. Otomatik kompanzasyonda da böyledir grup kompanzasyonda da münferit kompanzasyonda da her yerde anlatığım şekildedir.

Sayın elektronik67,

Sorunuza cevaben ve Sn. Analizör'ün verdiği cevaba biraz daha ayrıntı katmak maksadıyla ekteki açıklamalı çözüm dökümanını gönderiyorum.

İşlerinizde başarılar dilerim.

Ekli dosyalar

• ucgen_delta.rar
    70.6 KB · Görüntüleme: 160
Sn. elektronik67,

Motorun güç faktörü ve kondansatörün anma reaktif güç değeri ile anma gerilim değerlerine bakma şansınız oldu mu? Size gönderdiğim dökümandaki değerlerle örtüşme var mı? Bizlerle paylaşır mısınız?

Kolay gelsin.

arkadaşlara katılıyorum gayet güzel cevap vermişler

arkadasım senin giristen ölctügün akım 310 amper toplam akımdır diger akım ise motorun yarı devresinden ölcmsündür termiklerde genellikle yarı devresine konur motorun gercek akımını pens ampermetre ile motora gelen iki besleme kablolarından ölce bilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri