Yıldız-Üçgen Motorda Sigorta Atma Sorunu

merhaba arkadaşlar başıma gelen bi olayı anlatmak istiyorum
22 kw motora sahip bir kopressör için kumanda devresi yaptımi.
start verdiğimizde yıldızda kalkıyor üçgene geçişte motor 3 defa normal start alıyorsa 4. de otomat attırıyordu sebebini araştırdım ve sonuç er-na yıldız üçgen zman rölesi
yıldızdan üçgene geçme zamanının uzun olması bu aralıkta ne yıldız nede üçgen kontaktörü çekili olmadığı için ve motor devri düşüyor üçgen kontaktörü çekene kadar motor devri düşüyor ve sonuç üçgene geçişte otomat atıyor. normal zaman rölesi bağlayarak sorunu aştım..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
start verdiğimizde yıldızda kalkıyor üçgene geçişte motor 3 defa normal start alıyorsa 4. de otomat attırıyordu sebebini araştırdım ve sonuç er-na yıldız üçgen zman rölesi
yıldızdan üçgene geçme zamanının uzun olması bu aralıkta ne yıldız nede üçgen kontaktörü çekili olmadığı için ve motor devri düşüyor üçgen kontaktörü çekene kadar motor devri düşüyor ve sonuç üçgene geçişte otomat atıyor. normal zaman rölesi bağlayarak sorunu aştım..

Sn kahraman mesut bahsettiğiniz rölede yıldızdan üçgene geçiş süresi ayarlanamıyor mu? benim bildiğim on-off süreleri ayarlanabiliyor.

hayır ayarlanma gibi bir özelliği yok

Yıldız ve Üçgen kontaktörlerinin bobin uçlarını emniyet için birbirlerinin kapalı kontaklarından geçirseydin ozaman çakışma olayı ortadan kalkardı diye düşünüyorum

Yıldız ve Üçgen kontaktörlerinin bobin uçlarını emniyet için birbirlerinin kapalı kontaklarından geçirseydin ozaman çakışma olayı ortadan kalkardı diye düşünüyorum

kahramanmesut'un anlattığı sorunla sizin açıklamanız arasında hiç bir alaka yok. Adam yıldızdan üçgene geçiş süresi rölede uzunmuş ayarlanamıyormuş dolayısıyla uzun bekleme süresinden sonra üçgene geçişte (hemen hemen direk üçgende kalkınma durumu) sigorta attırıyormuş. Bahsettiği olay bu. Sen sorunu yıldızdan üçgene geçişte çakışma gibi algılamışın(nasıl olduysa!).

gönderdiğiniz linkte benim kullanmış olduğum y-u zaman rölesi yok
model adıda aklımda değil

ama analizör arkadaşımın anlattığı gibi aynen

normal zaman rolesi nasıl oluyor:cool:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri