kontaktör arızası

aspirin_28

Üye
öncelikle forumda bulunanlardan özür dileyerek başlayayım

trifaze bir ısıtıcı(hot blade) bundan bir ay öceye kadar 300 C dereceye kadar ısınıyor sonra kontaktörden sürekli bir ses geliyordu sıkışmadan kaynaklı yada faz eksilmesinden dolayı bir arıza olduğunu düşünüyordum fakat şuan da 180 derece civarına geince termik atıyor ne yapmam gerekiyor 10 senelik bir ısıtıcı olduğundan aldığım firmaya da ulaşamıyorum kontaktör mü yoksa termiğimi değiştirmeliyim.. şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Herhangi bir şeyi değiştirmeden önce elemanların görevlerini yapıp yapamadığını kontrol et. Akım değerlerini pensampermetreyle ölç ve termiğin ayarlı akımıyla kıyasla. Termikte ayarlanan akımın üzerinde bir akım varsa termik görevini yapıyordur. Önce ölçümlerini yap lütfen.

kontaktörün kontakları zamanla özelligini yitirmiş ( ark yapmaktan dolayı ) olabilir uygun bir kontaktörle degiştir ve termik ayarını çektigi akıma göre ayarla.

ısıtıcılar kontaktör ile beslendiği zaman kontaktör kontakları daha kısa sürede deforme oluyor. öncelikle kontaktör kontaklarına bakınız...

kontaktorün ve termigin kontakları veya rezistansın uçları oksitlenmiş olabilir ve aşırı akıma neden olabilir. ama bir ay boyunca oksitlenecegini zanetmiyorum ama aklıma geldi belki bir faydasi olur kolay gelsin herkeze

Isıtıcılarda kullandığınız kontaktör ve termik ayarları yukarda belirtilmiş.Sadece bu kısımlara değilde biraz daha geniş arızaya bakalım.Isıcıların omaj değerlerini ölçmelisin;şaseye kaçak,patlak ısıtıcı,besleme hattında veya bağlantı noktalarında ki kablolarda izolasyon zayıflaması olabilir.Ek olarakta sistemdeki sıcaklığı ölçtüğünüz PT100 veya termokupl vs.. gerçek sıcaklığı ölçüğünden de emin olmalısın.

ACİLSTOP Arkadaşıma Aynen Katılıyorum. Arızayı Alıcıdan Besleme Kaynağına Doğru Yap...

kablo izalasyon veya baglantıda problem yoksa kontaktörü degiştir.termikte sorun olsaydı (180 dereceye kadar) atardı.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri