motor kontrolü

titan66

Üye
selam arkadaşlar pic ile 3 fazlı bir motorun kontrolü yapmak istiyorum.Kontrol derken açmak ve kapatmak.Bunun için pic çıkışını direk kontaktöre giden güç kablosuna bağlamak istiyorum.Ne tür malzeme kullanmam lazım röleyle tetikleme yaparken üzerinden geçen voltaj sorun olurmu.Normal motorun kumanda panosundaki kontaktöre giden kablo sanırım fazın birine bağlanıyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
pic çıkışını direk kontaktöre giden kabloya bağlayamazsın.Röle ile kontaktörü çektirmen gerekir... Röle kontağına 220V uygulayıp ve kontaktörünü çektirecek 1-2 ampere kadar akım rahatlıkla geçirebilirsin..

kardeş pic ile bir transistörü tetikle, bu transistör ile de röleyi tetikle, rölenin normalde açık kontağı ile de kontaktörü tetikle. kontaktörün güç kontaklarına da motoru bağla. yalnız pic devreni parazitlerden koruman lazım. kazaya sebebiyet vermemen açısından. örneğin bir parazitlenme ile motor çalışabilir.

peki kullanacağım röle çeşitleri nelerdir.Picle tetikleyebileceğim 220vluk gerlimi düşen bir röle?

fazdan sigortaya sigortadan stop butonona stoptan starta starttan kontaktörün bobinine ordan mp nötre sonra

pic çıkışını direk kontaktöre giden kabloya bağlayamazsın.Röle ile kontaktörü çektirmen gerekir... Röle kontağına 220V uygulayıp ve kontaktörünü çektirecek 1-2 ampere kadar akım rahatlıkla geçirebilirsin..

Usta'nın dediği gibi direk kontaktöre bağlanmaz..220V yada 110V kontaktöre uygulanıp kontaktörü çektirebilirsin ama 1-2 Amperin işine yarayacağını zannetmiyorum!

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri