Kontaktör seçimi

volky

Üye
slm arkadaşlar benim kafama takılan bir soru var.
160 kw lık bir motor yıldız üçgen yolvermeyle çalışıyor.
bilindiği gibi yıldız bağlı durumda çektiği akımın 1\3 ünü çekiyor.bu durumda seçeceğimiz 302 a in 1\3 ü mü olmalı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3 fazlı motora direk start vermede 3 damarlı kablo çekiyorsun. 302A uygun.
Y/Ü 6 damarlı çekmek zorundasın. akım 2 damara bölünüyor. ama 302/1,73=175A
kontaktör ve kablo bu akıma göre seçilir.

1/3 değerinde bir kontaktör kullanman seni yanıltabilir çünkü tüm motorlar kalkarken demaraj akımı çekerler. çekilen bu akımın büyüklüğü motor miline bağlı olan sisteme göre değişebilir( basınç,kasnak,yük altında kalkma gibi). sana şöyle bir örnek vereyim 37Kw bir motor bağladım, motor miline bağlı bir su pompası var (grundfos) motor suyu pompaladığı için basıncın etkisiyle ilk anda yıldız bağlantıda 120 amper çekiyor daha sonra yıldız da çekeceği akımı çekip nominal üçgen akımında çalışmasına devam ediyor. yani 1/3 değerinde bir kontaktör seçmen yetersiz gelebilir. bağlıyacağın motor neyi döndürecek ne motoru ?

motorlar yıldız bağlantıda nominal akımın üçte birini çekerler bu doğrudur ama tüm bu varsayımlar motorların boşta çalışacağı referansı alındığında geçerlidir. yani bir vinç düşün üzerine 2 tonluk ağırlık var ilk anda yıldız da bu vinç motoru nominal akımının üçte birini çekmez çok çok daha büyük akım çeker. senin motorun üçgende 270 Amper çekiyor alacağın kontaktör bu en bu değerde olmalıdır.

teşekkür ediyorumbenim kafamdaki soru işareti sayenizde gitti.

viç lerde yıldız üç gen olmaz ve sıemens siğorta en güvenilir en iyilerdendir derim kullanılacakca

dostum yıldızüçgen kontaktör kullan 3 domarlı kablo kullanırsın hem

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri