aşırı akım rölesi

arkadaşlar evlerde kullanılan aşırı akım rölesini panolarda kullansak sakıncası olurmu? kumanda devresinde demek istiyorum .faydası olurmu saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kumanda devresine bağlı alıcılarda olası bir kaçak durumuna karşı bu kaçağa maruz kalacak insanların güvenliği açısından kullanabilirsin.

selamünaleyküm. evlerde kullanılan aşırı akım veye hayat kurtarma rolesini panolarda kumanda devresinde kullanmanın bir fsaydası olacağını düşünmüyorum. çünkü aşırı akım roleleri (örneğin30mA) faz- nötr arası yada faz-toprak arası kaçakları korumak içindir. panodaki olası hata kısa devredir ve mA dan daha büyük olur. bu anlamda panoda kumanda beslemsine 2 kutuplu (faz ve nötr) otomatik sigorta kullanmanı tavsiye ederim. eğerki kaçak akım rolesini monofaze motor devresine bağlamak istersen zaten bu hiç olmaz. çünkü motor sargılarında çalışma esnasında mA kaçaklar oluyor.
umarım faydalı olmuşumdur.
selametle.

sayın meslektaşım
evlerde aşırı akım işlevi yapan bir röle kullanılmıyor.Maksadınız kaçak akım rölesi ise motorlarda (aşırı akım rölesi görevi yerine kullanılamaz)
saygılarımla

Sayın mustafaöz
meslektaşım
Kaçak akım rölelerinin çalışma prensibinde aşırı akımın hiç etkisi yoktur.Örneğin fa-nötr birbiri ile kısa devre edin kaçak akım rölesi açmaz
Kaçak akım röleleri konusunda merlin gerin firmasının internette güzel açıklaması var.
saygılarımla

sanırım arkadaş kaçak akım rölesi demek istedi.kaçak akım röleleri sadece evlerde değil, işletmelerin dağıtım panolarında da kullanılıyor mesala bir otelin mutfak bölümünün dağıtım panosunu düşünün o mutfağın dağıtım panosunda da kullanılıyor ve mutfakta çalışan çeşitli motorlar var kıyma makinesi var, sanayi tipi hamur mikseri var,fırınlar var,aspiratörler var bu tip cihazların önünde koruma olarak kullanılıyorsa kumanda panosunda da kullanılabilir diye düşünmekteyim ama burdaki kullanımda ki amaç tabiikide hayat koruma için!

sayın ethemgüner; faz-nötr konusunda haklısınız. fakat, faz-toprak konusunda sanırım ben haklıyım.
Kaçak akım rolesinin üretim ve kullanım amacıda budur. hatta bunu bir örnekle açıkmalamak istiyorum. bir evde kaçak akım rolesi olmadığını ve maknik sayaç olduğunu düşünün. bu evdeki bir elektrik aletinin bir ucuna faz, diğer ucunada nötr yerine toprak verin. eğerki toprak hattınız sağlamsa elektrik aleti çalışır ve sayaç dönmez. Bu örnekten yola çıkarak düşünürsek, eğer bu evde kaçak akım rolesi olsaydı elektrik aleti çalışmayacaktı. Çünkü, kaçak akım rolesinden çıkan Akım Nötr den geri dönmediği için devreyi açacaktı.

Not: yukarıda yazdığım sayacı döndürmeme yöntemini kimseye tavsiye etmiyorum. Zira, kaçak elektrik kullanmak suçtur ve yasaktır.

bir evde kaçak akım rolesi olmadığını ve maknik sayaç olduğunu düşünün. bu evdeki bir elektrik aletinin bir ucuna faz, diğer ucunada nötr yerine toprak verin. eğerki toprak hattınız sağlamsa elektrik aleti çalışır ve sayaç dönmez

sn mustafaöz
sayaç, geçen akımı gördüğü ve gerilim bobini beslendiği için sayaç çalışacaktır.

bir evde kaçak akım rolesi olmadığını ve maknik sayaç olduğunu düşünün. bu evdeki bir elektrik aletinin bir ucuna faz, diğer ucunada nötr yerine toprak verin. eğerki toprak hattınız sağlamsa elektrik aleti çalışır ve sayaç dönmez

sn mustafaöz
sayaç, geçen akımı gördüğü ve gerilim bobini beslendiği için sayaç çalışacaktır.

faz hattını 3 den gir 4 den çık, nötr yerine toprağı kullan. bak ne oluyor.(bu işlem kanunen yasaktır.bilgi vemekte ki amaç bu tür yanlış uygulamaların önlenmesi içindir.)

faz hattını 3 den gir 4 den çık, nötr yerine toprağı kullan. bak ne oluyor.(bu işlem kanunen yasaktır.bilgi vemekte ki amaç bu tür yanlış uygulamaların önlenmesi içindir.)

sn erolbin
sayacı yanlış bağlamak kanunen suçtur. bunu herkez biliyor. benim söylemek istediğim normal bağlı bir sayaçta, alıcıya fazı bağlayıp diğer uçunuda toprak hattına bağlayarak çalıştırılırsa, sayacın çalısacağından bahsettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri