Kumanda devresi

genç79

Üye
Arkadaşlar merhaba lütfen bana yardımcı olun.senaryo şu;iki tane 3 fazlı asenkron motor var.start butonu yada 0 1 çalışan şalteri açtığımızda motorun ikiside aynı anda değil tek tek çalışacak.bir timer koyup ikisininde çalışma süresini ayarlamamız gerekiyor.ve kumanda devresi dışardan tek kontaklı bir röle ile kumanda edilecek yani röle çıkış verdiğinde motor çalışacak çıkışı kestiğinde ise motor duracak.ve bu senaryoda mesala 10 saat bir motor 10 saat diğer motor çalışacak.ayrıca motor koruma rölesi de koymam gerekiyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar merhaba lütfen bana yardımcı olun.senaryo şu;iki tane 3 fazlı asenkron motor var.start butonu yada 0 1 çalışan şalteri açtığımızda motorun ikiside aynı anda değil tek tek çalışacak.bir timer koyup ikisininde çalışma süresini ayarlamamız gerekiyor.ve kumanda devresi dışardan tek kontaklı bir röle ile kumanda edilecek yani röle çıkış verdiğinde motor çalışacak çıkışı kestiğinde ise motor duracak.ve bu senaryoda mesala 10 saat bir motor 10 saat diğer motor çalışacak.ayrıca motor koruma rölesi de koymam gerekiyor.

selam. arkadaşım sana yardımcı olmak istiyorum ama soruyu anlayamadım. herşey iyi güzelde, ''kumanda devresi dışardan role ile kontrol edilecek demişsin. soruyu biraz daha anlaşılır şekilde sorarsan şema çizerim senin için. anlamadıklarım,

1: role ile çalışacaksa start ne iş yapacak ?
2: 0-1 ne iş yapacak ?
3: role nerden kumanda alacak ?

şimdi kardeşim bir tank düşün içinde basınç var.tankın üstünde bir basınç ölçer var buna bağlı bir röle var.yani start yok ben yanlış yazmışım.bu röle basınç düştüğünde panoya çıkış verecek ve motor çalışacak.röle üzerinden fazı dönderebilirsin.0 1 ise pano üzerinde kapağı açmadan kumanda devresini açıp kapamaya çalışacak.motorların ikisi aynı anda çalışmayacak.timer a verilecek süre kadar çalışacak mesela 12 şer saat ayarlayabiliriz.ama birşey daha var.termiklerden biri arızaya geçtiğinde süre tanımaksızın diğer motor devreye girecek.zaten motor koruma rölesini koymam gerekiyor.

arkadaşım basınç ölçer dediğin herhalde basınç şalteri olsa gerek tankın içindeki basınç belirli bir seviyeye geldiğinde kontağını kapatır ve bağlı olduğu röle veya kontaktörü çektirir sorduğun sorunun cevabını çizdim ama göndermeyi bilmediğim için bir türlü gönderemiyorum aslında bu konuda bana yardım eden birisi olursa sevinirim

ya bir şekilde gönderebilirsen iyi olur ister msn adresime gönder tabi gönderebilirsen kağıda çizip fax ta çekebilirsin yardımcı olursan sevinirim.

sn:genç79
arkadaşım faks numaranı yazarsan gönderebilirim

sayın genç79 bende senin için gerekli devreyi çizdim fakat biraz geç kalmışım heralde. umarım oktays arkadaşın şeması ile işini görmüşsündür. selametle

Bu sistem için flaşör röle kullanırsan iki motoru istediğin saat kadar sıralı çalıştırırsın.

sayın genç79 bende senin için gerekli devreyi çizdim fakat biraz geç kalmışım heralde. umarım oktays arkadaşın şeması ile işini görmüşsündür. selametle[

mustafa kardeşim sende gönder istersen ikiside olsun bende.bekliyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri