bariyer

veli07

Üye
arkadaşlar merhaba benim problemim bariyerle ilgili sürekli olarak elektronik kart değiştiriyoruz ve maliyet gittikçe artıyor. ben bu bariyeri röleli sisteme çevirmek istiyorum.

1- start a basılınca bariyer kolu yukarı kalkacak. sınır switch ine gelince tam dik pozisyonda kalacak. aynı zamanda kol yukarı kalkarken zaman ayarıda girilecekki switch bozulsa yada düşerse zaman rölesi kolu zaman ayarı ilede durduracak.
2-kol havada dik vaziyette istenilen süre kadar bekletilebilecek.
3-kol havada durmasını tamamladıktan sonra aşağı inmeye başlayacak. yine bu inme switchle duracak aynı zamanda switch in arızalanma durumuna karşı zaman ayarı ile de duracak.
4-karşı direk ve bariyer arasına kol aşağı inerken fotosel gözler konulacak. herhangi bir nesne araya girince kol durup tekrar yukarı kalkacak.

yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sana logoyu önerebilirim.zaman rölesi ile çok fazla soru yaşayabilirsin.bi tane logo ile tam olarak,burada istediğin kumanda sistemini rahatlıkla kurabilrsin.

logo da elektronik kart ile hemen hemen aynı maliyet çıkıyor.

elimizde bariyer 1 tane değil 5 tane geçiş kontrol noktası var. hepsinin maliyetini düşünürsek röleli sistem daha ekonomik geliyor.

arkadaşım çizdim ama pek inceleyemedim. ama bi sorun yok sanırım. ekts de çizdim ama şuna dikkatını çekmek isterim knın üstundeki sviç2 ikinci sviçtir yani barııyer kapanması.

Ekli dosyalar

• zaman foto sınır.rar
    111.8 KB · Görüntüleme: 92
sayın arkadaşım bunu çizmiştim aslında biraz karışık gibi görünür ama bu çalışıyor simülüasyonda. fakat fotosel yerinde sviç var foto yazdım dikkat edersin . bide özellikle diyorum k kontaktörünün önündeki sviç ikinci sviçtir yani bariyer aşağı son sivici. kolay gelsin

Ekli dosyalar

• çalışma...rar
    6.5 KB · Görüntüleme: 53
arkadaşlar çok teşekkürler.

sayın arkadaşım bunu çizmiştim aslında biraz karışık gibi görünür ama bu çalışıyor simülüasyonda. fakat fotosel yerinde sviç var foto yazdım dikkat edersin . bide özellikle diyorum k kontaktörünün önündeki sviç ikinci sviçtir yani bariyer aşağı son sivici. kolay gelsin

Arkadaslar calısmayı daha basıt hale getırenler veya gelıstırenler olursa paylasmalarını isterim
herkeze iyi calısmalar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
S.A.
Arkadaşlar merhaba. Kendi kartınızı kendiniz yapmayı düşündünüzmü. Pic programlama bölümünde LDmicro Türkçe diye bir program verdim Ladder dilinde plc tip bir programlama. Pic yada atmel ile DI, AI ve DO kendiniz oluştura biliyorsunuz. Kart Pcb vb. ile uğraşmak istemiyorum diyorsan GEMO akıllı röle kullan Türkçe programlamayla çok kolay ve fiyatıda uygun. Kendi kartımı yaparım dersen elyapımı plc akıllı röle şeması yapa bilirim. Pic 16f628 işini rahat görür. Kolay gelsin. :)

arkadaşlar bir başka bariyerle ilgili kumanda devresine ihtiyacım var.

-start a basılınca bariyer kolu yukarıya kalkacak.sınır anantarına gelince duracak. kolun yukarı kalkmasına sınır anahtarının arızalanması göz önünde bulundurularak zaman ayarıda girilebilecek.
-kol havada beklerken zaman ayarı olmayacak. yer altına konulan loop sensörünün üzerinden araç geçince ve karşılıklı fotosellerin arasından geçince kol aşağıya inmeye başlayacak. kolun aşağıya inmesi araç tamamen loop sensörü ve fotosel gözlerden çıktıktan sonra olacak gerekirse gecikme için zaman ayarı girilecek.
-kolun aşağıya inmesi sırasında oluşacak sınır anahtarı arızasına karşı zaman ayarı ilede durdurulabilecek.

arkadaşlar bir başka bariyerle ilgili kumanda devresine ihtiyacım var.

-start a basılınca bariyer kolu yukarıya kalkacak.sınır anantarına gelince duracak. kolun yukarı kalkmasına sınır anahtarının arızalanması göz önünde bulundurularak zaman ayarıda girilebilecek.
-kol havada beklerken zaman ayarı olmayacak. yer altına konulan loop sensörünün üzerinden araç geçince ve karşılıklı fotosellerin arasından geçince kol aşağıya inmeye başlayacak. kolun aşağıya inmesi araç tamamen loop sensörü ve fotosel gözlerden çıktıktan sonra olacak gerekirse gecikme için zaman ayarı girilecek.
-kolun aşağıya inmesi sırasında oluşacak sınır anahtarı arızasına karşı zaman ayarı ilede durdurulabilecek.

sayın veli07
Bu sistemi röle ile yapmak istiyorsunuz ama,bununla ilgili bir maliyet hesabı yaptınız mı?Sanki bana çift zaman rölesi ve o kadar röle daha pahalıya gelirmiş gibi geliyor.
Bir de şöyle düşünmek lazım,özellikle dış ortamda toz ve nem daha fazla olacaktır.Röle kontakları zamanla bozulacaktır ve röle değiştirmeniz gerekecektir.Halbuki bir gemo röle ya da logoda aşınan parça bu kadar olmayacaktır.Ama bu yazdıklarım,bir araştırma yapılmadan yazılmış şeylerdir.Eğer maliyet hesabınızı yaptıysanız,bu sözlerimi yok sayınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri