termik manyetik mi sigortamı peki neden?

uln2003mfk

Üye
arkadaşlar bir motora termik manyetik motor koruma şalterleri mesela "Telemecanique TeSys model GV2-ME" kullanımı nedendir.neden bir sigorta kullanmayızda bu şalteri tercih ederiz bi termik röle veya manyetik röle kullanmayız kullansak ne olur.avantajları nedir neden tercih edilmelidir bunlarda bana bilgi verirmisiniz acaba?şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selam sigorta ani ve gecikmeli kısa devrelerde açar,termik role ise eksiz faz, düşük voltaj gibi gerilimden kaynaklanan problemlerden, motordan kaynaklanan rulman sıkışması vs. gibi arızalarda ısınarak devreyi keser

termikmanyetik şalter ısıya duyarlıdır motorda oluşabilecek zorlanmaları algılar onedenle termikmanyetik şalter kullanılır.Sigorta kısa devreye karşı korur.

teşekkürler açıklamalar için ama kısa devre oldugunda termik manyetik şalterde atmazmı sigorta ile birlikte
bide sigorta dahamı geç atar.yani termik manyetik kadar duyarlı degilmidir motor aşırı akımı çeker ama sigortanın ruhu duymaz yani öylemi

Bu hafta bizim okulda faz-nötr kısa devresi yüzünden kalorifer dairesindeki motora giden termik şalter atmış. Demek ki kısa devrede de atıyor. Sonuçta kısa devre anında kontaktörden aşırı akım geçtiğinden ısınma olmaz mı. Termik şalter kontaktöre bağlı nihayetinde.

bu arada termik- termik manyetik şalter- termik röle aynı şey değil mi??Ben aynı diye biliyorum.

termik manyetik şalter adı üzerinde .motorları aşırı akım ,kısa devre ve motorlardaki sıkışmalara karşı çok hassas korurlar. birde malzeme tasarrufu yaptığından dolayı çok revatça.termik manyetik şalterler çıkalı panolarda sigortalar artık kullanılmıyor. düşünmek lazım neden?

termik manyetik şalterlerde akım ayarı yapabiliriz ama sigortada ayar yapamayız.

Bu hafta bizim okulda faz-nötr kısa devresi yüzünden kalorifer dairesindeki motora giden termik şalter atmış. Demek ki kısa devrede de atıyor. Sonuçta kısa devre anında kontaktörden aşırı akım geçtiğinden ısınma olmaz mı. Termik şalter kontaktöre bağlı nihayetinde.

bu arada termik- termik manyetik şalter- termik röle aynı şey değil mi??Ben aynı diye biliyorum.

TMŞ ler Hem termik ; Yani aşırı yüklere karşı cihazı koruma amaçlıdır. Hem de Manyetik ;Yani Manyetik koruma ise kısa devreye karşı korumadır kısa devre anındaki çok kısa süreli ve çok yüksek akımlarda devreyi açar...

Fakat selektvite yani seçicilik prensibine göre , motorlara ayrıca Termik Röle koyarız Bu da yalnızca ilgili motoru uzun süreli Aşırı akımdan koruma amaçlıdır..

Son düzenleme:
Termik manyetik şalter, sigortanın geliştirilmişidir. Tercih nedenleri amper ayarı ve kA yüksek olmasıdır.Otamatik sigortalar en fazla 10 kA dır, termik şarteller 15 kA den başlar25-35 -50 -70 gibi amperine göre yükselir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri