ssr ile sıralı calıştırma

akrep_24

Üye
arkadaşlar;
1 SSR(sıvı seviye rölesi) ile 2 motoru sıralı calıştırmak istiyorum.birde bu kumanda devresine ikinci bir ssr koyarak ikisini birden calıştırmak istiyorum 2 ssr yi emniyet için yani su taşmaya başlayınca 2 motor devreye girmesini isitiyorum.uğraştım ama yapmayı başaramadım.yardımcı olursanız sevinirim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sorun anlaşılmadı daha açık yazıyım arkadaşlar;
kuyu belirli bir seviyeye kadar geldiğinde 1 motor calışcak su boşalıp tekrar dolduğunda (tabi biraz zaman var) 2 motor calışcak .bunu yapmak istediğim yer havuz makina dairesi gider pompası haliyle bazen denge deposu taşıyor tek motor yetiştirmiyor bu gibi durumlarda 2 bir ssr koyup 2 si birden devreye gircek ilk kumanda devresini devre dışı bırakıp 2 motor calışcak

Sayın arkadaşım şemayı çizdim bazı eksikliklerle ama zaten ssr bağlantısı aldığın ssrnin içinde var onu ordan izleyerek yaparsın gerisinide şemaya göre uyarlayarak yaparsın birinci ssr ile motorlar sırayla çalışacak biri çalışacak diğer sefer su azalıp dolunca diğer motor çalışşacak , ikinci ssr dede iki motor da çalışacak fakat sistemde şunuda yap ikinci ssr nin üğst elektrodunu birinciden biraz daha yukarda tut tam taşma aşamasında devreye girsin ama bence ikinciye gerek yok diye düşünüyorum zaten birincisi işi ni görürse ikinciye gerek kalmaz.
ARKADAŞIM EĞER ŞEMAYI HATALI BULURSAN MOTORLARIN DEĞİŞİMİNİ DARBE AKIM RÖLESİYLE YAPARSIN. KOLAY GELSİN

Ekli dosyalar

• SSR..jpg
    SSR..jpg
    65.2 KB · Görüntüleme: 156
Son düzenleme:
soycul arkadaşım teşekur ederim şema cok küçük ve karanlık tam anlaşılmıyor benim çizdiğimde sıralı calışmada 2 tane röle hazırlayıcı oluyor yani r1 calışırken m1 calıştırıyor m1 calışırken r1 kapatıp r2 calıştırıyor ssr kestiği zaman r2 cekik bekliyor kapandığında m2 calışıp r2kapatıyor r1 hazırlınıyor.burda r2 muhurleme yapıyorumyapamadığım konu bundan sonra yani 2 ssr koyulduğu zaman şemayı buraya koyamıyorum aslında koysam daha iyi anlıcaksın uğraşın için teşekkur ederim

2.ssr ile bi röle çektir bu rölenin iki tane açık kontağını kullan. kontak girişlerine faz bağla birinci açık kontağın çıkışını m1 kontaktörünün bobin ucuna, ikinci açık kontağıda m2 kontaktörünün bobin ucuna bağla, bide kapalı kontak kullan, kapalı kontağıda şemandaki m1 ve m2 kontaktörüne nerden enerji verdiysen şemanda oraya kullan ki ssr2 devreye girdimi sadece m1 ve m2 çeksin devrenin diğer taraflarında enerjı olmayacaktır. umarım anlaşılmıştır

2.ssr ile bi röle çektir bu rölenin iki tane açık kontağını kullan. kontak girişlerine faz bağla birinci açık kontağın çıkışını m1 kontaktörünün bobin ucuna, ikinci açık kontağıda m2 kontaktörünün bobin ucuna bağla, bide kapalı kontak kullan, kapalı kontağıda şemandaki m1 ve m2 kontaktörüne nerden enerji verdiysen şemanda oraya kullan ki ssr2 devreye girdimi sadece m1 ve m2 çeksin devrenin diğer taraflarında enerjı olmayacaktır. umarım anlaşılmıştır

aynen bu şekilde yaptım ssr2 nin acık kontağını m1 ve m2 bağladım kapalı kontağını da diğer sıralı calışmanın beslemesine bağladım fakat ssr2 devreye girip cıktıntan sonra r1 ve r2 röleleri devamlı girip cıkıyordu. sorun nu gecte olsa anladım kullandığım flatörler elektrot kullanınca bir sorun kalmadı. ilgilendiğin için teşekkürler soycul

iki şekilide ekledim 1 şekil de 1 ssr var 2 şekilde 2 ssr var.(ssr calışmasını start bunu gibi yaptım)

Ekli dosyalar

• 2 motor sıralı calışması.jpg
    2 motor sıralı calışması.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 109
  • 2 motor sıralı calışması 2 ssr ile.jpg
    2 motor sıralı calışması 2 ssr ile.jpg
    25.5 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Kardeşim motor 1 motor ariza yaparsa diğer motor çalışacakmi mesaja termik attığın
iki şekilide ekledim 1 şekil de 1 ssr var 2 şekilde 2 ssr var.(ssr calışmasını start bunu gibi yaptım)

akrep_24, post: 71980, member: 41420"]iki şekilide ekledim 1 şekil de 1 ssr var 2 şekilde 2 ssr var.(ssr calışmasını start bunu gibi yaptım)[/QUOTE]
Kardesim

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri