3 adet 3 fazlı asenkron motorun kumandası?

Merhaba arkadaşlar hocamın verdiği bi soruda çok takıldım yardımlarınızı bekliyorum lütfen!!:D

soru) a)bir stop ve 2 start kullanılacaktır
b)1.start birinci motoru 2.start ikinci motoru çalıştıracaktır
c)1.motor ve 2.motor birlikte çalışmıyacaktır
d)3.motor çalışmaya 1.motordan 20sn 2.motordan 30 sn sonra başlıyacaktır
e)1.motor ve 2.motor termiği atınca 3.motor duracaktır
f)3.motorun termiği atınca sadece 3.motor duracaktır
cvplarınız için şimdiden teşekkür ederim !! :D

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
3. motor devreye girdiğinde 1.ve 2. motor devreden çıkcakmı yoksa devredemi kalıcak
ve
3.motorun belli bir çalışma zamanı varmı yoksa stop yapınmcaya kadar çalışacakmı ?

3. motor devreye girdiğinde 1.ve 2. motor devreden çıkcakmı yoksa devredemi kalıcak
ve
3.motorun belli bir çalışma zamanı varmı yoksa stop yapınmcaya kadar çalışacakmı ?
motorlar sırasıyla çalışcaktır biri çalaşırken öteki durcak soruda şöyle yazıyo

''3.motor çalışmaya 1.motordan 20sn sonra 2.motordan da 30 sn sonra başlıcak
---1.motor ve 2.motor termiği atınca veya stop basılınca motorlar duracak---3.motorun termiği atınca sadece 3. motor durcak kardeş soru böyle :D

Son düzenleme:
benim sorduğum o değildi soruyu eksik yazıyorsun gercek uygulamada işi biten elaman devreden çıkartılır yani 1.2. motorlar sürekli çalışırken 3.motor devreye girecek ama 1 veya 2. motor, zaman rölerleri devrede kalır eğer öyle istiyorsan yukarıdaki şema doğrudur.

benim sorduğum o değildi soruyu eksik yazıyorsun gercek uygulamada işi biten elaman devreden çıkartılır yani 1.2. motorlar sürekli çalışırken 3.motor devreye girecek ama 1 veya 2. motor, zaman rölerleri devrede kalır eğer öyle istiyorsan yukarıdaki şema doğrudur.

valla hocanın nasıl istediğini bende anlamadım :D:D ama çok saol abi bu da işimi görür çok teşekkür ederim..Abi bnm bi kaç sorum daha var yardım edebilirsen soruları özel msj olarak yollarım sana edemem dersende genede çok teşekkür ederim:D

takıldığın soruları foruma yazki aynı konularda zorlanan varsa onlarda faydalansın

Çok çok Basit bir devre çizdim ama nasıl yollayacam bilemiyorum. Ancak böyle ilginç sorular sorarak bizlerin kafayı çalıştırmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkürler üstat
Cevabı nasıl yollayacağım söylerseniz sevinirim scannerden geçirdim jpg formatında makinemde duruyor.
Saygılar sevgiler

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri