sıralı çalıştırmak

dupisk

Profesyonel Üye
selam arkadaşlar devrede 3 kontaktör 2adet zaman rölesi ve 3 adet motor var starta bastığımızda m1 çalışacak 5saniye sonra duracak m2 devreya girecek 5 saniye sonra m2 duracak m3 çalışacak 5 saniye sonra m3 te duracak

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
2 tane zaman rölesi mi kullanılacak?
start m1 çalışacak
5 sn sonra m2 çalışacak
5 sn sonra m3 çalışacak
5 sn sonra m3 duracak

bu devrede 3 tane zaman rölesine ihtiyaç yokmu?

evet iki tane zaman rölesi

startta m1 çalışacak m1 devreden çıkacak m2 devreye girecek 5 sn sonra m2 devreden çıkacak m3 devreye girecek 5sn sonra m3 te devreden çıkacak

peki siz bunun cevabını biliyormusunuz yada bize beyin jimnastiğimi yaptırıyorsunuz :)

hayır ödev olarak verildi m3 bir türlü devreden çıkartamadım iki zaman rölesi kullanılıyor

nerede okuyorsunuz soru yanlış verildi ya da siz yanlış almış olamazmısınız

zaman röleleri programlanabiliyorsa yapılır. ancak adi rölelerse kağıt üzerinde detaylı uğraşmak lazım.

doğru 3 tane zman rölesi ile problem yok fakat 2 tane var içinden çıkamadım elektirk elektronik bölümünü okuyorum

ademçelik arkadaşın dediği gibi kağıt üzerinde olur ama ne kadar olur uğraşıp görmek lazım
bence soruda bir yanlışlık var sen diğer arkadaşlarına da bir sor ya da öğretmenine sor

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri