Ampfilikatörler ve Osilatörler

Semih_K

Üye
Değerli Forum Arkadaşlarım ,

Aşağida eklemiş olduğum
Ampfilikatörler ve Osilatörler dersi ile ilgili bir kaç soru paylaşmak istiyorum sizlerle ,

Çözümünde benimde zorlandığım bir konu bu. Çözüm tekniğini yapabilenler yardım sağlayabilirmisiniz. Gerekli kaynaklardan araştirma yapmaya çalıştım ancak beceremedim.

Bu ders hakkında bilgisi olanlar DESTEK sağlarmısınız rica edersem.

Hepinize iyi günler dilerim.

Saygılarımla ,
Semih

Ekli dosyalar

• 1.pdf
    145.2 KB · Görüntüleme: 1
bu banada lazım oldu cevap yok kimseden gerçekten zor bi dersmişş... :(

Tüm gruplardaki değerlerin sonuçları da gerekli mi?
Bir de sanırım çözümü teorik değil pratik istiyorlar anladığım kadarıyla.Deneysel aşamada şu adımlar takip edilir diye biliyorum:
DC analizde AC kaynağı yok sayıp kapasitörler açık devre halindeyken ölçüm alırsınız. AC analizde kapasitörler kısa devre olur ve AC kaynak yok edilmez giriş direncini bulmak için öncelikle girişteki dirençlerden birinin üzerindeki gerilimden yararlanarak giriş akımı bulunur.Giriş gerilimi giriş akımına bölünerek giriş direnci hesaplanır. Çıkış direncini bulmak için çıkış gerilimi ölçülür.Çıkıştaki yük yerine bir potansiyometre takılır.Ölçülen gerilimin yarısı görülünceye kadar pot değeri değiştirilir.Pot'un o andaki değeri çıkış gerilimine eşittir.

Ya arkadaşlar bişi sorcam size bu soruda demişki '' dc yük doğrultusunda raporda AC ölçme sonucu transistörün çalışma noktasının karakteristiğini '' istiyo bunu şekil üzerinde nasil gösterecez ki ? Osilaskoptan okunuyo sonuçta o sinyaller. AC oluyosa DC side oluyodurda kafamı karıştırdı

Raporda yalnız şöyle belirtmiş :"1. DC analiz için VB, VE, IC, VCE ve re hesaplanacak. Devrenin DC yük doğrusu VCE –IC ekseninde çizilerek çalışma noktası gösterilecek." DC ve AC analiz ayrı ayrı.Çalışma noktası DC analiz için yapılacak.

arkadaşlar devre emiteri topraklı amplifikatör devresi ve elektroniğin temel konusu
zamanım elverdikçe sorunun çözümünü ekliyorum

Vb=R2/(R1+R2)*Vcc
1.grup için değerler förmülde yerine konursa
Vb=6,8/(33+6,8)*12
Vb=6,8/39,8*12
Vb=2,05 volt
Ic=Vcc/(Rc+Re)
Ic=12/(1+0,47)=8,16 mA
Ve=Ic*Re=8,16*0,47=3,82 V
Vce=Vcc-Ve=12-3,82=8,18 V

Son düzenleme:
Teşekkür ederim, istediğim sonuca ulaştım sonunda yardımlarınız , desteğiniz ve emeğiniz için teşekkür ederim.

İyi günler ,

Semih

eyvallah kardeşim sayende okulluk günlerime geri döndüm. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri