Sesle Çalışan Araba Projesi Hakkında

merhaba

eem 4.sınıf öğrencisiyim

bitirmede şöyle bir proje aklıma geldi hoca da kabul etti

daha önce tanımladığım ses arabanın solundan gelirse ses sola dönecek , sağdan gelirse araba sağa dönecek.

farklı bir sesi algıladğında ise araba duracak.

1- sizce bu praojenin üstesinden gelebilir miyim

2-işime yarayacak site, kaynak, döküman var mı elinizde?

3-ve bu projenin aşamaları nasıl olacak ?
4-bu projenin maaliyeti ne kadar olur?

biraz acemiyim şahsen nasıl yapacağım diye araştırıyorum yardımcı olabilirseniz
sevinirim

şimdiden sağolun teşekkürler

1.Bakın,bir küçük köyde yalnızca sesle (El çırpınca traktör gidiyor,tekrar el çırpınca traktör duruyordu,seyrettiğim bir tv kanalında.)yapılan bir kontrolün birkaç yıl öncesinde, kolaylıkla yapıldığını tv'den seyretmiştim.Sizinki biraz daha teferruatlısı yalnızca.Üzerinde çalışırsanız neden yapamayasınız,yapılmaması için bir neden göremiyorum.
2.işinize yarayacak site, kaynak, döküman şu an için elimde yok(Yalnızca kafamda serbest bir fikir mevcuttur,belki işinize yarayabilir.)
3.Bu projenin aşamaları:
Öncelikle,kanımca sağ, sol ve genel bir sensör algısıyla oyuncak arabanızın mekaniğini tahrik edecek,çalıştıracak bir sistem düşünülmeli.Sağ ve sol sensör(Algılayıcı) olarak,yöne duyarlı(Belli bir açıya)olan bir mikrofon alıcısı gerekli.Mifrofon çeşitlerinden her yöne duyarlı(Genel) ve belli bir yöne duyarlı olanlarının olduğunu,sanırım elektronik bilgisinden bilirsiniz.Her yöne duyarlı(Genel) mikrofonu,aracınızı durdurup stop etmede(Motor tahriğini kesmede),diğer sağ ve sol yöne duyarlı olanlarını da,sağ ve soldan gelecek seslere duyarlı olarak araç üzerine konumlandırmanız gerekli.Bunlar(Sağ ve sol mikrofonlar),genel(Yönsüz) mikrofonun çalışma ilkesine göre ters,yani ses aldıklarında sağ veya soldaki elektrik motorlarının tahrik ettiği bir redüktörü(Dişli sistemli hız ayarlayıcı sistemi) ve bağlı olduğu tekerleği,sağ ve soldan gelen seslerin uyarısıyla aracın tekerleklerini döndürürecekler.İlk aşamada önce bu sistemi başlangıçta kafanızda tasarlayın.

İkinci aşamada ise; sistemin elektronik devre tasarımı kısmı,pid yazılımı kısmı, mekanik kısmı ve batarya kısmı sırasıyla gelsin.

Mekanik kısımda isteğinize göre,seçilecek küçük elektrik motorlarının(Her tekerlek için bağımsız ve ayni özellikte seçilmeli)redüktörlü(Devir düşürümlü) veya direkt kullanılacağına,motorların aracın iki tekerlekle tahrikle gerekli hp(Beygir) gücünü ince hatlarıyla hesaplayıp,motor gücü için karar verme durumundasınız.Ama redüktörlü seçilmesi, daha verimli olacaktır kanısındayım.

Elektronik devre kısmı da,üç bağımsız çalışma durumuna göre, bir pid yazılımı içine yüklenmiş, 3 ayrı mikrofon alıcılı(Yani 3 sensör alıcılı) bir devre tasarımı şeklinde olacaktır.Ayrıca, araç içinde bu devreyi ve motorları çalıştırıp besleyecek, batarya sistemi(6 volt,4 amperlik bir veya devrenin çalışma voltajına göre 2 ışıldak aküsü,2 adet 9 voltluk pil=18 volt veya tek bir 9 voltluk pil veya diğer başka alternatif bataryalar) bulunacak.

Devre güç transistörleriyle veya tristörlerle sürülen bir pid yazılımlı,3 ayrı mikrofonu özelliklerine göre(Sağ ve sol yön,yönsüz) duyarlı olarak sezip,ayni hassaslıkla bu özel durumuyla da, tekerlekleri tahrik edip, döndürebilecek,gerektiğinde de(Yönsüz mikrofona gelen ses uyarısıyla) stop edip durdurabilecek özellikte bir devre olarak tasarlanacak.

4.Projenin maliyetini hiç yapmadığım ve uygulamadığım için bilemiyorum.Malzeme listesini çıkardıkça bunu daha da net olarak siz de görebileceksiniz aslında.Bu arada ben mekanikçiyim,sizin konunuz mekatroniğe tam olarak girmekte,ama aklıma gelen fikirle(Çizgi izleyen robota benzeterek)belki bir katkı sağlarım diye düşündüm.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çok sağolun
diğer arkadaşlardan da yorumlar bekliyorum
yardımcı olursanız ortaya orijinal birşey çıkar derim
katkılarınızı bekliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan