Sıralı Otomatik 3 Motor Çalıştırma

ika1986

Üye
s.a değerli ustalarım. bizim firmaya yeni bir stejer geldi hocası bi soru sormuş yapamamişlar. soru 3 adet motor var motor 1. 20 saniye çalişacak duracak. motor 2 20 saniye çalişip duracak. motor 3. 20 saniye çalişip duracak ve yeniden motor 1 çalişacak 20 saniye. böyle 3 tekrar yapacak ve sonra hepsi duracak. plc hariç düz kumandayla bunun olanağı varmıdır acaba ben EKST yapmaya çaliştım yapamadım.

s.a değerli ustalarım. bizim firmaya yeni bir stejer geldi hocası bi soru sormuş yapamamişlar. soru 3 adet motor var motor 1. 20 saniye çalişacak duracak. motor 2 20 saniye çalişip duracak. motor 3. 20 saniye çalişip duracak ve yeniden motor 1 çalişacak 20 saniye. böyle 3 tekrar yapacak ve sonra hepsi duracak. plc hariç düz kumandayla bunun olanağı varmıdır acaba ben EKST yapmaya çaliştım yapamadım.

EKTS'de süreler küsuratlı ayarlanmadığı için çalışma sürelerini 2'şer sn girdim. Uygulamada istendiği şekilde ayarlanabilir. Güç devresinde motorları koymadım sistemin çalışmasını görmen için lamba koydum. Kolay gelsin...

Süreleri ilk motor 1,2sn ikinci motor 2,2sn şeklinde yanlış anlamışım o yüzden öyle yazdım. TR1,TR2 ve TR3 Zaman rölelerini 20sn ayarla, TRoff zaman rölesini 180sn ayarla.

Dosyayı indirdim ama açilmıyor. desteklenmeyen türde flas pleyer veya adobe pleyır yüklü neden açilmiyor acaba.

Dosyayı indirdim ama açilmıyor. desteklenmeyen türde flas pleyer veya adobe pleyır yüklü neden açilmiyor acaba.

Ekts dedin ekts programında hazırladım. Bilgisayarında Ekts programı yüklü değilse açamazsın. Sende alemsin 2 gün oldu daha yeni dosyayı açamadım mesajı yazıyorsun :) Bende bu adam bir teşekkür bile etmedi neden acaba diye düşünüyordum :D

12535.jpg

Teşekkurler emeğiniz için dün açamamiştım ustat,devre güzel olmuş.

Plc le yaptığın şeyleri düz kumanda diye tabir ettiğin sistemle yapabilirsin. Plc düz kumanda dediğin şeyin cafcaflı hali yok içine program atma falan filan şu otomasyoncuların bu yüzden havasından geçilmiyor cinlerimide tepeme çıkartıyorlar elektrikçiler olarak aganız biziz otomasyoncular :)

Kumandada çıraklık dönemlerim :) 5 yıl olmuş çok şükür şimdi plc proğramlıyorum.

Ben plc yeni başladım. İkinci el plc falan aldım ama pc ye hangi programı yükleyeceğimi bilmiyorum yani plcye göndereceğim yazılımı hangi programda hazırlayacağım. nette aradım hiçbirşey bulamadım. Bilgi verirseniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri