[TEZ]: BOYA-TABAKA KALINLIĞI ÖLÇME CİHAZI

kayaaydin

Üye
Sevgili arkadaşlar ben bu foruma üye olalı yaklaşık 2 yıl oldu. Teknik Eğitim Fakültesi'nde Kontrol Öğretmenliği bölümünde okumaya başladıktan sonra burayı keşfettim. Yalnız bugüne kadar evde internetim olmadığından fazla forumda kalamadım, yararlanamadım.

Seneye 4.Sınıfız ve Tez danışmanımız yazın araştırmamız amacıyla tez konumuzu verdi.

3 arkadaş bu tezi aldık. Hocamız bize Checkline firmasının 2000 Serisi DCFN 200 model bir cihazda bize bunu açıkladı. Probu, ekranı ve ince bir tuş takımı olan bir cihazdı. Hoca bize onun profesyonel bir cihaz olduğunu, bizden de bu işi yapacak bir cihaz yapmamızı istedi.

Bu cihazı genelde oto galericileri kullanırmış. Aracın çeşitli yerlerinden bu aletle ölçüm alınıyor. Ve elimizdeki doğal değerlerle ölçülenleri karşı:eek:laştırıp, araçta bir hasar vb. olup olmadığını öğrenmemizi sağlıyormuş.

Yaklaşık 4 gündür araştırıyorum konuyu. Bazı bilgiler edindim. Çok çeşitleri var. Ucuzları da var. Lazer sensör veya "Ultrasound-ses" ölçüm ile boya kalınlığı mikro metre(mikron) olarak ölçülebiliyormuş. Bu mikron değeri önemli olan bilgi.

Acaba biz bu Tezi yaparken nereden başlamalıyız ve sizce bir PIC ile yapılabilir mi?
Ne gibi elemanlara ihtiyacımız olur? Pic Pro Basic ile programı yazılabilir mi?
??? :eek:

Şu ana kadar bana bir yardımda bulunan olmadı fakat ben yine de birilerinin bildiklerini benle paylaşacaklarına inanıyorum. Hocamızın bize gösterdiği Checkline firmasının 2000 Serisi DCFN 200 cihazının İngilizce olan kullanım kılavuzunu Türkçe'ye çevirmeye çalıştım. Çalışma prensipleri ve şekli anladığım kadarıyla şöyleymiş: 1.0 ÖNSÖZ CHECKLINE 2000 Serisi Tabaka Kalınlığı Ölçme Cihazları, tüm metallerde boya, kaplama, çinko kaplama ve diğer yüzey kalınlıklarının yıkıcı olmayan ölçümleri için, en son teknolojiyi sunar. Cihazların kullanımı çok uygun, kullanışlı ve kolay olduğu gibi, kullanıcı, cihazı en az çalışma sorunuyla ve cihazın yeteneklerinden tamamen yararlanarak kullanabilmesi için, ilk kullandığında bu kılavuzu tamamen okumalıdır. İçindekiler Tablosu yoluyla kapsanmış alanlara kısaca bir bakış, ortaya bir şekil çıkaracaktır ve ileride meydana çıkabilecek sorulara cevaplar bulunması için işaretler verecektir. 1.1 Uygulamalar Model Kod Uygulama DCF - 2000 Fe Demirli DCN - 2000 NFe Demirsiz DCFN - 2000 Fe+NFe Demirli & Demirsiz 2.0 ÇALIŞMA İLKESİ 2.1 Demirli Uygulamalar Bir mıknatıs, yalın bir manyetik metal yüzeye doğrudan temas ettiğinde manyetik bir akı halkası oluşmasına sebep olur. Oluşan akı miktarı, yalın metalin manyetik direncine ve manyetik kuvvetin şiddetine bağlıdır. Manyetik olmayan bir tabaka veya kaplama manyetik akı halkası yoluna yerleştirildiğinde bir “manyetik aralık” yaratır. Bu “manyetik aralık”, tabaka veya kaplamanın kalınlığı ile doğru orantılı olarak, halkanın manyetik direncini artırır ve halka akısında azalmaya sebep olur. 2000 Serisi Tabaka Kalınlığı Ölçme Cihazları, bu azalmayı yanlışsız, tam olarak ölçer, tabaka veya kaplamanın kalınlığını ölçülmüş bir şekilde gösterir. DCF–2000 & DCFN–2000 Ölçme Cihazları, tüm manyetik olmayan tabakaların, metal kaplamanın, çelik ve diğer metal alaşım yüzeylerin vb. kalınlığını ölçecek ve tamamlayacaktır. Örnekler: boya, toz kalınlıkları, plastik, kâğıt, seramik, lastik, krom, elektriksiz nikel, pirinç, manyetik olmayan paslanmaz çelik, kalay, çinko, kadmiyum, vb.….. demirde veya çelikte. 2.2 Demirsiz Uygulamalar Bir endüksiyon akımı sonda üreterek yalın bir manyetik metal yüzeye doğrudan temas ettiğinde, manyetik bir akı halkası oluşmasına sebep olur. Oluşan akı miktarı, frekansa, yalın metalin manyetik direncine ve endüksiyon akımımın kuvvetinin şiddetine bağlıdır. Metalik olmayan ve yalıtkan tabaka, manyetik akı halkası yoluna yerleştirildiğinde bir “manyetik aralık” yaratır. Bu “manyetik aralık”, tabaka veya kaplamanın kalınlığı ile doğru orantılı olarak, halkanın manyetik direncini artırır ve halka akısında azalmaya sebep olur. 2000 Serisi Tabaka Kalınlığı Ölçme Cihazları, bu azalmayı yanlışsız, tam olarak ölçer, tabaka kalınlığını ölçülmüş bir şekilde gösterir. 2000 Serisi Ölçme Cihazları, tüm metal olmayan, yalıtkan tabakaların kalınlıklarını ölçer ve tüm demirsiz metallerde ince tabakaları tamamlar. Örnekler: boya, toz kalınlıkları, plastik, kâğıt, seramik ve alüminyumdaki lastik, pirinç, bronz, titanyum, manyetik olmayan paslanmaz çelik, çinko, vb. Bana bu cihazı nasıl yapacağımız ile ilgili ipuçları verecek arkadaşlara gerçekten çok teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri