Lojik Devre Tasarımı

mssakin

Üye
arkadaslar ben 12 v luk bir fana devre tasarlamak istiyorum sizlerin yardımıyla tabi ilk anda fan çalışıyor durumda olacak yapacagımız devreden bagımsız olarak yaptıgımız devrenin startına bastıgımızda fan durup 7 sn bekleyecek bekledikten sonra ters yönde 7 sn dönecek durup yine 7 sn bekleyecek sonra normal yönde dönerek devredeki stop butonuna basana kadar fan çalışacak böyle bir devrenin lojik devresini nasıl yapabiliriz isiste yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

yardım edecek yok mu :((

Moderatör tarafında düzenlendi:
Devrenizi bir sayıcı ile kontrol edebilirsiniz. 4017 Decade Counter bu sayfada anlatılan sayıcının 3 pini işinizi görecektir. Sayıcıyı 7 sn'lik bir saate bağlarsınız. Böyle bir işareti kararsız 555 devresi ile elde edebilirsiniz. Sayıcı çıkışlarından birini fanınızı sağa döndürecek düzeneğe, diğerini sola döndürecek düzeneğe bir diğerini ise toprağa bağlarsınız.

555 tamam 4017 devresi tamam onlarda sorun yok 4017 nin çıkışlarının röleyle baglantılarını ve motoru ters dönderme olayını bir türlü yapamadım

bu dönem ödevim yardımcı olacak yok mu

Moderatör tarafında düzenlendi:
555 tamam 4017 devresi tamam onlarda sorun yok 4017 nin çıkışlarının röleyle baglantılarını ve motoru ters dönderme olayını bir türlü yapamadım yardım edin lütfen

arkadaslar ben 12 v luk bir fana devre tasarlamak istiyorum sizlerin yardımıyla tabi ilk anda fan çalışıyor durumda olacak yapacagımız devreden bagımsız olarak yaptıgımız devrenin startına bastıgımızda fan durup 7 sn bekleyecek bekledikten sonra ters yönde 7 sn dönecek durup yine 7 sn bekleyecek sonra normal yönde dönerek devredeki stop butonuna basana kadar fan çalışacak böyle bir devrenin lojik devresini nasıl yapabiliriz isiste yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

yardım edecek yok mu :((

picle yapabilirsin sadece programlama bilmen gerekiyor asagida istedigin devreyi cizdim
isis programin varsa aynisini yapip deneyebilirsin. pic proglamayi ogrenmeni tavsiye ederim ilk olarak google dan sayin Erol Tahir Erdal (ETE) nin PICBasic Dersleri PIC Basic Pro ile PIC Programlama dersleri ile baslayabilirsin.

pıcle ismediler malesef ama ilgilendiginiz için teşekkür ederim lojik mantıkla yapmamı istediler ben 4017 li felan yapmaya çalışıyorum olmuyor bir türlü

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri