Mikro işlemci ile trafik ışıkları nasıl yapılır?

teknikpc

Üye
bir anayol var bir de tali yol her ikisinde de trafik ışığı var ama anayol sürekli olarak açık tali yolda ise bir adet hareket sensörü var tali yolda bir araç geldiği takdir de anayolu 3 dak. Kırmızı ışık yanacak 3.dak sonunda tekrar anayolda tali yoldan bir arac gelesiye kadar sürekli yeşil ısık yanacak.
Öncelikle:
Hangi mikrodenetleyiciyi kullanmalıyım ve komutları.
Proje ödevim… herkese teşekkürler.
ben bilgisayar öğrenciyim bu zamana kadar bu konular hakkında ders görmedim proje ödevınde ılk defa karsılasıyorum.:(

Moderatör tarafında düzenlendi:
pic basicde aşağıdaki örnek programı kullanabilirsin
16f84 de
rb0 dan rb5 e kadar kırmızı sarı yeşil kırmızı sarı yeşil sıralaması yaparsın
TRISA=0
TRISB=0
X:
PORTB=%00100001
PAUSE 10000
PORTB=%00010011
PAUSE 1000
PORTB=%00001100
PAUSE 10000
PORTB=%00011010
PAUSE 1000
GOTO X
END

pause değerleriyle oynayarak ışıkların yanma sürelerini değiştirebilirsin

Dogrusu kopru sxem kurulmalı bence ve burada foto dıot veya onun gıbı bıwey kullanılarak talı yolda sıqnal aldıkda koprunun cevrılmesıyle kırmızıya gecırır zamanlama ıcın de zaman relesı koyula bılır. Ola bılır bazı sozler dogru dıyıldır. Bunun ıcın ozur dılerım. Ben azerıyım sadece bazı kelımelerı dogru kullanamaya bılırım. Yıne de hocadan sora bılırım. Wu aralar sınavım var

kardes bence plc de yapmak daha kolay ? bır adet sensor ve basıt bı programlama bu ısın en kısa ve en kesım sonucu

pıc olsun dıosan 16f 877a ısını goruur bence sırasıyla artık nasıl ıstersen derlersın ısıkların zaman aralıklarını sonra sensoru porta baglayarak yapılabılır cok fazla kasacagını dusunmuyorum sensorun devreye gırmesı komutunuda ıf kullanrak yanı ( eger ) sole sole olursa su ıslemı yap gıbı ulasırsan yardımcı olmaya calısırım

aekdaşım tavsiye olarak 1 adet 16f84 ün çıkışları işini görür... hem bu konulara yeni oldun için 16f877 gibi bir üst seviye pici programlamanada gerek kalmaz kullancağın pic dilide CCS C dir çünki internet üzerinde kaynak olarak bolca bulabileceğin gibi kalsik C diliylede komut dizelere bir kaç fark dışında aynıdır... C dili programalamasını bilen arkadaşlarınla bile kısa sürede programını yazabilrsiniz.. kaynak olarak vereceğim site altaşyayınlarının CCS C kitabı ve bu kitabın kendi sitelerinde indirebileceğin kaynak kodlarıda mevcut ne yazık ki bu site sahipler başka sitelerin isimlerinin verilmesinden rahatsız oluyorlar zaten böyle sorunlar hala insanımızda aşılamamış bir düşünce olarak yerini adı.... 5 mesajımı da sildiler önemli değil.. sana başarılar....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri