bitirme projesi

gaucel

Üye
mrblar elektrık elektronık muh . son sınıf ogrencısıyım ve bıtırme projesı aldım bu donem projemde 32 adet farklı yanan ısık seklı var mesela sureklı sabıt ısık verecek bı tanesı 1 sanıye ıcınde 80 kere yanıp sonecek butur 32 adet ısık turu var nasıl yapılacagı hakkında bıraz bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler.

ben normal de denız fenerlerının karakter lıstesını yapacam projemde 32 adet farklı yanma seklı var bu fenerlerın bu fenerlerı keypad kullarak hangı numaralı ısık seklını yapmak ıstıyosam keypadden o tusu tuslayacam ve o fener seklı yanmaya baslayacak bu ısık sekıllerının hepsının bellı bı peryot aralıkları frekan degerlerı var bunu 555 osılator devresıyle ayarlayıp calıstırmam lazım bu devrede 3 farklı renkte led kullanacam ..
mesela 1numaraları ısık seklı sureklı yanan beyaz ısık
2 numarada bellı bır aralıkta sureklı yanıp sonen beyaz led
yanma sekıllerıde bu sekılde yardımcı olursanız sevınırm
tesekkurler sımdıden..

1-555 mecburi mi?
2- microdenetleyici kullanılacak mı?
3- daha fazla ayrınıya ihtiyaç var.
biraz resmi oldu ama anlamaya çalışıyorum.

555 mecburii banada fıkır lazım nasıl yapılabılırr suanda ben kac cesıt frekans kullanıcagımı ayarlıyorumm 26 farklı ısık seklı var hepsının kare dalga seklınde ayarladım peryotlarını cıkardım kac cesıt frekans kullanacagımı bulacam ondan sonra ne yapcam nasıl bı devre kurmam gerekıyor hıc bı fıkrım yok hocayla konusmamda t flıp flopu kullanarak yapabılırsın mesela dedı ama cok farklı yapılma seklı var dedı senden ıstegım keypaddan rakamı tuslayacam o ısık seklı yanacak dedı logıc kapıları kullanmana tavsıye ederım dedı tıkandım kaldımm hıcbıseyde yapamıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri