elektrik makineleri soruları için yardımlarınızı bekliyorum

kasaba_45

Üye
arkadaşlar elektrik makineleri 1 için bu soruların anlayan arkadaşlar cevaplaya bilirlerlerse çok iyi olur şimdiden çok teşekkur ederim

1) yüke 200 volt gerilimde 50 amper akım veren bir şönt dinamonun endüvi direnci 0.5 Ω, uyartım devresi direnci 50 Ω 'dur. bu makinenin uyartım akımını ve endüvisinde oluşan E.M.K'in değerini hesaplayınız?
2) Gerilimi 220 volt, akımı 110 amper, devir sayısı 1350d/d 4 kutuplu olan bir doğru akım motoru, uygun bir fren sistemi ile yüklenmiş ve fren klolu uzunluğu 80 cm. ağırlık 20 kg. değerleri alınmıştır. bu moturun kayıpları ve verimini bulunuz?
3) 3 fazlı üçgen 380 V., verimi %90, gücü 20 kW, güç kat sayısı 0.85 frekans 50 Hz 4 kutuplu değerleri verilen moturun akımını, rotor devir sayısı 1450 d/d olduğuna göre senkron devir sayısını ve kaymayı hesaplayınız?
4) 3 fazlı 220/380 v. yıldız-üçgen 2 kW Cosφ=0.9, 1485 d/d değerleri verilen bir asenkron moturun, start butonu ile çalışmaya başlayacak, stop butonu ile istenirse normal, istenirse dinamik frenleme ile durdurulabilecektir. Frenleme sistemi belirli bir süre sonra devreden çıkacaktır. gerekli kumanda ve güç devresini çiziniz. bu moturun stator bir faz omik direnci 2 Ω olduğuna göre dinamik frenleme için kullanılacak trafo gerilimini ve gücünü hesaplayınız?

Arkadaşlar benim alttan T.Bilimsel ilkeleri dersim var büt'e kaldım Büt soruları ile ilgili Bilgi ve döküman olan Arkadaş lütfen yardımcı olsun.
şimdiden teşekkür ederim.

sorular gerçekten çocuk oyuncağı gibi geliyor.. küçümsediğim için sanma... belli ilk görüyorsun... gece gündüz makina çalıştığım için bana öyle geliyor... jo. stephan chapman ın ktabı var elektrik makinaları onu al genel olarak mühendisler için bunu kullanırlar... konu anlatımı ve çözümüde mevcut... türkçe çevirileri de var... senin bi işine yaramaz bu saatten sonra ama belki birisi konuyu görürse ona yarar :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri