Çuval dolum ağırlık kontrolü hakkında ?

hacker407

Üye
Merhaba arkadaşlar belirtiğim gibi proses kontrol dersi için ödev konum Un/nişasta çuvalı dolum ağırlık kontrölü. Yapmam gereken ise bu işlemin hangi elemanlarla nasıl yapıldığı araştırdığım kadarıyla loadcell kontrol cihazı indikatör gibi elemalar var ama konu hakkında detaylı bilgim olmadığı için sizin yardımlarınızı bekliyorum en azından vereceğiniz bilgiler doğrultusunda araştırma yapabilirim.

öncelikle loadcell'in çalışma mantığını ve hangi tip loadcell kullanmanız gerektiğini araştırmalısınız.

Bir kaç tane yem ve tuz fabrikasına Torbalama makinası yaptık (metal aksamını başkaları yaptı, elektrik/elektroniğini ben yaptım).
Yapman gereken öncelikle hedef ağırlık için gerekli Loadcelli belirleyeceksin...
Sonrası bu iş için tasarlanmış hazır ürünler var direk loadcelli bağlıyorsun onlardan kullanabilirsin ( ELSAN ELEKTRİK SANAYİ ve TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ) Yada benim yaptığım gibi loadcellden aldığın milivolt mertebesindeki gerilimi Transmitter ( BAYKON TX1 Analog Transmitter ) vasıtasıyla yükselterek (0-10 V. veya 4-20 mA.) PLC nin analog girişine verirsin. PLC içinde yazacağın program ile makinayı kontrol edersin.

Yorumlar için teşekkür ederim.

Bu arada sormak istediğim bir soru daha var kontrol sistemini seçerken P, PI yada PID den hangisini seçmem gerekiyor ?

Bir kaç tane yem ve tuz fabrikasına Torbalama makinası yaptık (metal aksamını başkaları yaptı, elektrik/elektroniğini ben yaptım).
Yapman gereken öncelikle hedef ağırlık için gerekli Loadcelli belirleyeceksin...
Sonrası bu iş için tasarlanmış hazır ürünler var direk loadcelli bağlıyorsun onlardan kullanabilirsin ( ELSAN ELEKTRİK SANAYİ ve TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ) Yada benim yaptığım gibi loadcellden aldığın milivolt mertebesindeki gerilimi Transmitter ( BAYKON TX1 Analog Transmitter ) vasıtasıyla yükselterek (0-10 V. veya 4-20 mA.) PLC nin analog girişine verirsin. PLC içinde yazacağın program ile makinayı kontrol edersin.
Hocam uzun süre olmuş ama bişey danışıcam, şimdi tx1 transmitteriyle bir sürekli dozajlama sistemi kurucam , ölü ağırlığım 500 kg civarı , bende 500 kg luk bir ölçüm yapmak istiyorum , cihazı kalibre ederken hazne boş iken ölçü aletini 0 v , haznede 500 kg var iken 10v olarak mı kalibre etmem gerekir? yoksa 20-50 kg bi ağırlık koyupta kalibre edebilir miyim ?

Aynen soylediginiz gibi yani 500Kg var iken 10v olarak yapmanızda fayda var.
Sapması en az olacak sekil hedef agırlıkta kalibre etmektir.Eger düsük agırlıklarda kalibre ederseniz,hataların toplamı prensibi ile küçük hatalar toplanır ve hedef agırlıkta daha büyük sapmaya neden olur.

Aynen soylediginiz gibi yani 500Kg var iken 10v olarak yapmanızda fayda var.
Sapması en az olacak sekil hedef agırlıkta kalibre etmektir.Eger düsük agırlıklarda kalibre ederseniz,hataların toplamı prensibi ile küçük hatalar toplanır ve hedef agırlıkta daha büyük sapmaya neden olur.
peki teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri