acil proje!!!

alieryil

Üye
arkadaşlar hoca bizden 4 kademeli adaptör yapmamızı istedi
ama ben devrenin nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bildiğim devreyi proteusta çizip baskı devre yapıcaz ama devrenin nasıl yapılacağını bilmiyorum yardımcı olurmusunuz? hoca malzemeleri vermiş...Şimdiden saolun...

PROJE
Elektrik Devre Laboratuvarı için dönem projesi olarak tüm öğrenciler bireysel olarak kendi
adaptörlerini yapacaklardır.
Adaptör, 3.3V, 5V, 9V ve 12V DC değerlerine ayarlanabilir olmalıdır. Tasarlanan devreler baskı devre
haline getirilerek sunulmalıdır. Tasarımlarda kullanabilecek muhtemel devre elemanlarının listesi
aşağıda sunulmuştur (Tasarıma göre, kullanılan devre elemanları ve değerleri farklılık gösterebilir).
* Köprü diyot ya da diyotlar
* transformatör
* kondansatörler
* dirençler
*Regulator (78L05 vb.)

birkaç yöntem olabilir.Mesela 220 volt giriş 12-24-48 vs gibi çeşitli voltajlarda çıkış verebilen bir transformatör kullanabilirsin.Neyse bence şöyle yapmalısın 220 voldu minik bir transformatörle 12V ACye dönüştürürsün.Sonra bu 12 Volt Acyi köprüdiyotla doğrultursun.Tabi doğrultma işleminde vs dirençler kondansatörler kullanırsın oralarını netten biraz araştırsan bulursun hemen.Sonra da her kademe için uygun bir malzeme kullanarak çıkış gerilimini ayarlarsın.Bunun için 7805 gibi regülatörler de kullanabilirsin. Ya da tek bir mc34063A entegresi kullanırsın datasheetini incelersen orda verilen devreleri aynen kullanırsın her kademem için ayrı direnç değerlei uygulayacak şekilde devreni çizersin.Umarım açıklayıcı olmuştur.Yine zorlanırsan daha net ifade ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri