devre şeması ödevi

okancskn

Üye
Bir lambanın yandırılıp söndürülmesi kadar basit bir devre yada anlatımı baya bi zor karmaşık bi devre olması "gerekmemekte". Anlatımı kolay ve yaratıcı bir devre şeması. Bu konuda bir fikri olan arkadaşlardan devre şemasının bir resmini ve devrede kullanılan elemanların bir listesini ve her birinin ne işe yaradığını bir iki cümleyle gösteren bilgi yardımında bulunmalarını istiyorum. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekürlerimi sunarım. Elektrik konusunda biraz tıkanıyorum ilgi alanıma girmesede eğitimimde gördüğüm önemli bir ders için mutlaka hazırlamam şart. ???
-karmaşık olmayan bir devre
-devrede kullanılan elemanlar
-elemanların isimleri ve işlevleri

BASİT BİR ELEKTRİK DEVRESİNİN DÜZENLENMESİ
(Akan Elektrik)

DENEYİN AMACI: Anahtar, üreteç ve duy kullanarak, devre yapmak ve bir elektrik devresinde bulunması gereken üç elemanı tanımak. Anahtar durumuna göre açık devre ve kapalı devre yapmak.

HAZIRLIK SORULARI:

1-Basit bir elektrik devresini nasıl oluşturabiliriz? Bir elektreik devresinde hangi elemanlar bulunur?Tartışınız.

2-Bir elektrik devresinde seri ve paralel devreler nasıl oluşturulur? Araştırınız.

3-Açık devre ve kapalı devre deyince ne anlıyorsunuz? Tartışınız.

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:

1.güç kaynağı

2.duy (lambasıyla birlikte)

3.anahtar

4.bağlantı kablosu

DENEY DÜZENEĞİ:

DENEYİN YAPILIŞI:

1-Güç kaynağının ( + ) ve ( - ) kutbuna birer bağlantı kablosu takınız.

2-Bağlantı kablosunun bir ucunu anahtara, diğer ucunu ampule bağlayınız.

3-Anahtar açık konumdayken güç kaynağını 3-4,5 volta getirerek açınız.

4-Anahtar açık konumdayken ampülün yanmadığını gözleyiniz.

5-Bu defa anahtarı kapatıp, devreyi tamamlayınız ve ampülün yandığını gözleyiniz.

DENEYİN SONUCU:

Akım geçmeyen devreye “açık devre”, akım geçen devreye “kapalı devre” denir.

TEORİK BİLGİ:

Üretecin bir ucundan diğer ucuna elektrik yüklerinin hareketini sağlayan kesintisiz iletken yola “elektrik devresi” denir. Elektrik devresinde akımın yönü ( + ) kutuptan, ( - ) kutba doğrudur.

Bu şimdi Recorder Ses Kayıt Ve Dinleme Devre Şeması. Bunun gibi şekillendirilmiş bir cihazın şeması gerek onu ben bulmaya çalışayım. Hatta bir tane bulmuştum felaket karışıktı benim çözmeme imkan yoktu. devrede akımın ilk girdiği anda ilk şuraya uğrar burda şununla karşılaşır gibi başlayıp akımın cihazdan çıktığı noktaya gelene kadar devrede ne olup ne bittiği ve sonuç olarak ne gibi bir amaca hizmet ettiğini sunum yapıp arkadaşlara anlatmam gerek.

Arkadaşlar.bana acilen ISD1790 entegresi ile ses kayıt ve dinleme şeması gerekli.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Arkadaşlar.acilen ISD1790 ile ses kayıt ve dinleme devre şeması gerekli.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

ISD 1700 serisi için datasheet bulursan orada devre şemasını da bulacaksın

arkadaşlar benim asegron sayıcı devresine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri