Torna İçin Sürücü Tavsiyesi

vedgiz

Üye
Slm Arkadaşlar

Hobi amaçlı olarak atölyemde kullandığım ağaç tornam var. Çin malı motorunu yakıp varyatör sistemi de dağıldıktan sonra sistemi değiştirdim biraz. 0,75 KW 3000 devir Gamak trifaze motor alıp tornanın fener miline doğrudan akuple ettirdim. Bir arkadaş kullanmadığı markasız bir sürücü devresini potansiyometre ve şalter takarak bana verdi ve motora uyguladık.
Hız kontrolünü yarım yamalak ta olsa yapıyorum. Potansiyometreyi ancak yarısına kadar çevirince motor dönmeye başlıyor ve hızlanıyor. Ancak talaş kaldırmaya başlayınca düşük devirlerde motor duruyor. Hatta yarım hızda elimle bile durduruyorum. 1 bg motorun gücü bu kadar az olmamalı diye düşünüyorum.
Elektrik bilgimin çok yetersiz olduğu ve emeklilik nedeniyle bütçenin de kısıtlı olduğu dikkate alınarak nasıl bir sürücü önerirsiniz.
Ev elektriği kullanıyorum. Sürücüden beklentim paneli ayrılabilir motor devrini görebileceğim tork kontrolü yapabileceğim teknik desteğinin iyi olması.
Şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Anlatımına göre o sürücü ya çok dandik ya da sadece dimmer türü bir şey , trifaze dediğine göre dandik sürücü...
Delta sürücüler hem ucuz hem iyidir.
İşini görecek güçte olanları 250 dolar civarı.
Bir haylide iskonto oluyor.
Fiyatları tam bilmiyorum yazan arkadaşlar çıkacaktır.
Ev elektriği dediğiniz monofaze giriş - trifaze çıkışlı olurlar...

Hız kontrol cihazların amacı arabalardaki gaz pedalı gibi çalışarak hızı ayarlamak.
Varyatörlerin kullanım amacı arabalardaki gibi vites değiştirerek gücü/hız oranını değiştirmek.
0,75kw 3000devir orta ölçüde bir el matkabı gücünde.
Hız kontrol cihazının hızı düşürüldükçe tüketilen kw değeride düşer ve uygulanan güçte düşer.
Eğer hız kontrol cihazın sağlıklı çalışıyorsa.
Varyatör veya başka bir şekilde devir değiştiril ise sisem daha güçlü çalışır.
Sistemden anlayan birilerin görmesi daha iyi sonuç verir, buradan ancak tahminler söylenir.

Merhaba AC sürücüler markası ne olursa olsun %30 devirden (güçden) az seviyede sürülemezler. Varyatorun ne iş yaptığını anlatmayacağım ama kısaca değinmek gerekirse akım kısıtlayıcı olarak da (tam olarak değil) tabir edebilirim. Torna yapmak istiyorsan AC motor ve sürücüyü unut ! DC motora ve/veya Universal AC motora (Matkap-avuç içi taşlama vs) yönelmen gerekir. AC motorlar değişken yük ve devirde stabil olarak çalışmazlar(direkt kullanım, redüktör bulunmadan). Şayet 1.5 KW DC motor kullanırsan en az 6 KW gücünde bir AC motorun torkuna(Kalkınma kuvvetine) karşılık gelir. Ağaç tornası tozlu bir ortam olduğu için DC motorun soğuma, temiz ortamda çalışma ve Bakım gibi külfetleri var. Hassas bir devir ayarı istiyorsan DC motor kullanmanı tavsiye ederim.
*** Yukarda 1.5/6 Kw örneği gerçek değer değildir.Sadece minimum eşlik değeri olarak kabul edilebilir.

Çok şükür , benim motorların ve sürücülerin okuma yazması yok.
Yazılanları okusalar ne olurdu halim , vay ki vay.
Neyse ki çok şükür ....

KAZIMUGUR arkadaş niye havalara girip tripler yaptığını anlamadım. Amacınız sürücü satmakmı, niye hemen yeni sürücü al diyebiliyorsunuz ve markasınıda söylüyorsunuz!

Son düzenleme:
Forumda biraz dolaşıp mesajlarımı okusanız satıcı olmadığımı hemen anlayabilirdiniz.
Ayrıca forumdaki bir çok mesajda yeri gelince çeşitli markalar modeller veriliyor.
forumun her yeri bunların reklamları ile bayileri ile ve sponsorlukları ile dolu.

Bir çok sürücü kullanmış imal etmiş biri olmam bir kenara , benzeri sistem balkonda çalışıyor.
1,1kW 2800dev 50Hz motor sürücüye bağlı.
3 Hz de çalıştırdığım oluyor , öyle elle tutulunca durma filanda yok.
Aynaya 300mm çapında bir şey bağlayıp tutarak durdurmak başka olay tabi maksat durdurmaksa kaynak yaparız.
Aynı sistem 150Hz de de sorunsuz çalışıyor.
Aynı şekilde yüksek hızlı bir spindle (asenkron motor) aynı marka bir başka sürücüye bağlı.
5Hz çalıştırdığımda oluyor 400Hz (24.000dev) çalıştırdığımda.

Mekanikden biraz anlayan 3-5 bin devirle dönen bir motorla 3-4 devir dönen motorun farkını bilir.
Adam amatör , dağıtmış sistemi ve yeni bir şeyler yapmış çalıştırmaya çalışıyor.
0.75kW motorlu sisteme 1000 lik tomruk bağlayıp 15mm pasoyla işlemiyordur elbet.
2800dev motora mesela 1/10 kayış-kasnak atsa olay farklı olur elbet , ama direk bağlamış ...

Potansiyometrenin yarısına kadar dönünce ancak çalışan sürücü nasıl olur ?
Potansiyometre ayarları nasıldır - değeri nedir ?
Delta ların üzerinde zaten , basit anlatımla en kısıkdan en açığa kadar sorunsuz çalışıyor.

Şimdi neden şükrettiğimi anladın mı ?

İnternet üzerinden teşhis konulamamalı. Belki sürücü sizin önerdiğiniz sürücüdür, v/f ayarlarıyla oynanmıştır :) Bence buradan sistemler hakkında kesin kararlar verilemez sadece öneriler verilebilinir!

Arkadaşlar cevap ve görüşler için teşekkür ederim. Elektronik konusunda yeterli bilgi sahibi değilim bu yüzden yazılan çizilen birçok şeyi anlayamıyorum. Ancak bir şekilde bu sorunuda çözmem gerekiyor.
Öncelikle hobi anlamında çalışıyorum ve tornada işlediğim parçalar büyük olmuyor ( en fazla 20 cm çap) dolayısıyla öyle büyük güçlere ihtiyacım yok. Ama bazan puntaya matkap takmam gerekiyor buda az bir süre için güç gerektiriyor. Kasnak sisteminin en sağlıklı olduğuna bende katılıyorum. Ama makinanın fazla büyük olmaması vibrasyon sorunu ve sürekli hız değiştirmek için uğraşmak mantıklı olmadığı için böyle bir çözüme yöneldim.
Bu arada birkaç firmaylada konuştum edindiğim bilgiler şöyle oldu.
1- Sürücü seçiminde vektör kontrolü olan bir cihaz edinebilirsem düşük hızda güç artışı elde edebilirmişim
2-Motorun arkasına (Sanırım milin devrini kontrol eden) enkoder takılması gerekiyormuş
3-Çok çeşitli fiyatlar var ama hala bütçeme uygun bişey yok. Bir firma liste fiyatından %40 indirim yaptığını söylüyor ama internet satış sitelerinde bana verdikleri iskontolu fiyat zaten mevcut.
4-Konuştuğum firmalardan biri Delta idi. Onlarda M ve B serilerinin benim işimi görebileğini ifade ettiler.
5-Hala teknik desteklerin yeterli olup olmayacakları konusunda fikir sahibi olamadım.
İlgileriniz için tekrar teşekkürler. Araştırmamı hızlandırmam gerekiyor çünkü halen kullandığım sürücü (marka model belli değil sadece bir kartın üzerine dizilmiş muhtelif devreler) maalesef bugün iflas etti.

Yazmayı unuttuğum bişey daha var. Piyasada LG marka sürücülerin fiyatları biraz uygun gibi. Bu markanın vektör kontrolü yapabileceğim modelleri hangisidir. Kullanan yada bilgi sahibi olan varsa görüşlerini rica edeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri