Siemens İnvertör Seçimi-pres için.

Luftwaffe

Üye
Arkadaşlar merhaba ;

22 kw lık motora sahip bir mekanik pres için invertör seçimi yapmalıyım.Ağır kullanım için olanı mı seçmeliyim ? 22kw lık motor için 30 kw hatta 37 kw lık seçmemi söyleyenler var.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
22 kw motorun sürücüsü 22 kw dır. Soruyu sorma şeklinde bir yanlışlık var !
Sorun : 22 kw motorlu mekanik pres için seçeceğim sürücünün sınıfı ne olmalıdır?
Cevap: Sürücüler kesinlikle her markanın aynı KW da olanı birebir aynı değildir.
Her 22 KW sürücüde aynı değildir. Bu durumda dikkat etmen gereken kataloğuna bakıp normal çalışma akımı ve demeraj akımı nedir?
Şayet çok yüksek demeraj akımına maruz kalıyorsa motor, sürücü aynı güçde bir üst sınıftan seçilir.
Maalesef ülkemizde sürücüler domates biberin satıldığı hassasiyetlikte satılmıyor veya talep edilmiyor.
Motorun akımlarını ölçerek bu değerleri bulabilirsin.Şayet bir üst güç sınıfından sürücü alırsan motorun yanması daha kolaydır.
Bu kriter sürücü,inverter,ups,trafo tümünü kapsar.
Saygılar kolay gelsin..

dostum eger motor secilirken sallamadılarsa gercekten 22kw lık bir motor güç yeterliyse 30kw sürücü alırdım ben olsam. Toleranslı olmakta fayda var. Eğer motor bayılıyorsa 45kw sürücüde alsan faydası yok

öncelikle cevaplar için teşekkürler.

Motor gücü 24.5 kw çıkıyor. 30 kw seçiyoruz biz de .. Bu durum biraz daha rahatlatır mı sizce ?

Ağır şart 30Kw seç mutlaka. Preslerde %150 anlık akım ihtiyacı oluşabilir.

ağır şartlar içi 37 kw seçmemiz gerektiğini söyleyenler var.Yani 2 üst kademede olanı seçmemizi söyleyenler var. Sizce bu gerekli midir ?

Motor normal AC (indüksiyon) motor ise öncelikle sürücü markası belirle. motor yükte iken akımı ölç. motor nominal akımı da zaten etiketi üzerinde yazar. motor gücüne denk aynı kw da sürücü seç. seçim cetvelleri her firmanın vardır. presten bahsttiğin için bence ağır koşul durumlarını seç. %150 ile maksimum kaç sn kaç amper akım basabiliyor.normal fan veya pompa motoru olsa idi ,normal bir invertor seç derdim.
kolay gelsin..

Ben zaten ağır koşul durumuna göre seçeceğim.Ancak yine de onunda bir üstünü seç diyenler var.

Biraz daha araştırayım.Motorun çekeceği akımını bulmaya çalışayım.

Cevaplar için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri