Motordaki yüke göre motorun devir ayarı.

Micromaster 440 AC motor sürücüsü ile redüktörlü motorun üzerindeki yüke göre motorun hızını kontrol etmek istiyorum.Motorun üzerindeki yük arttıkça hız azalsın, yük azaldıkça hız artsın.Hangi parametrelerle yapabilirim kaç ,parametre degeri girmem gerekiyor ?Yardımlarınızı bekliyorum......(Motor 4 kw 3000 d/d redüktör kısmı 110 d/d )

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Micromaster 440 AC motor sürücüsü ile redüktörlü motorun üzerindeki yüke göre motorun hızını kontrol etmek istiyorum.Motorun üzerindeki yük arttıkça hız azalsın, yük azaldıkça hız artsın.Hangi parametrelerle yapabilirim kaç ,parametre degeri girmem gerekiyor ?Yardımlarınızı bekliyorum......(Motor 4 kw 3000 d/d redüktör kısmı 110 d/d )

Micromaster kullanmayalı uzun zaman oldu ama kabaca Drivelarda bu işi yapmanın yolu Torque Control Modunun aktifedilipTorque Limiti belirlenerek yapılabilir. Böylece motor yükü arttıkça yavaşlayacak yük azalınca ise belirlenen maximum hıza kadar gidecektir.

Bir diğer aklıma gelen yöntem ise (Torque control opsiyonu yok ise) Akım limti ile yine aynı iş yapılabilir böylece motor akım değer arttığında drive alarm üretmek yerine çıkış frekansını kısacak şekilde configure edilerek böyle bir uygulamada olabilir.

Yapmak istediğiniz tam olarak ne bilmiyorum ama 3000 d/d dan 110 d/d'ya düşürülen bir hız söz konusu ve bunun anlamı redüktör sonrası yüklerin motora çok düşük oranlarda sirayet etmesidir. Özetle umarım beklentiniz olan yükleri motor hissederek aklınızdaki uygulamaya şans tanır.

Kolay gelsin

Benimde amacım akım limitini baz alarak yapmak istiyorum.Fakat micromaster larla ugrasmayalı çok oldu ve micromaster larda okadar derinlere hiç inmedim.Ve motorun degeri (4 kw 1400 d/d redüktör devri 110 d/d ) bugün degiştirdiler.Bana önerilen bir farklı çözüm yöntemide (emotron) adlı bir cihaz sayesinde motorun akım limitlerine göre anolog sinyal çıkışı üreterek bu sinyali sürücüde kullanarak istedigim çözüme varıyorum.Ama bu cihaza gerek kalmadan micromaster 440 motor sürüsüsüde bunu yapabiliyor.Bende bunu istiyorum nasıl yapabilecegim konusunda bana ayrıntılı bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler......

Kısaca manuel'ne göz attığımda;

P1300 =22 Yapılır.Sensorless Vector torque-control seçilmiş olur.
P1500 = Selection of torque setpoint * Burada Torque SP'yi nereden alacağı girilir.(Uygulama hakkında yeterli bilgim olmadığından kesin birşey söyleyemiyorum)

P1520 = Upper torque Limit (Maximum izin verilen Torque Limit belirliyoruz)

Bunları uygulamadan önce r0031 parametresinden actual torque gözlemlemekte fayda var. Hatta maximum torque limitini verirken buradan esinlenilebilir.

Ayrıca Drive da yapacağınız bütün değişiklikleri parametre parametre öncesi sonrası şeklinde not alırsanız olası geri dönüş kolay olur.

Ben buradaki manuel'i okuyarak bunları aktarıyorum;

http://www.nuaire.co.uk/IandM/mm440opieng.pdf

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri