potansiyometre sorunu

zelio87

Üye
merhaba daha önce normal çalışan sistemde şöyle bir sorun cıktı.fan motoru sürücüsü normalde 0hz ile max 60 hz arasında normal potansiyometre ile ayarlanabiliyordu.fakat şimdi 0 hz ile 41 hz i geçmiyor.potansiyometreyi 40 hz den aşağı dogru kıstıgım zaman bir noktada cok hassas 60 hz i yakalayabiliyorum.potansiyometre değiştirdim yine aynı sorunu yaptı.sürücü değiştirdim yine aynısını yaptı.fakat üzerinde olan az turlu pot ve aynısı yok elimde.bende baska marka cok turlu pot denedim olmadı birde az turlu deneyim dedim yine olmadı, acaba birebir aynı potmu takmam gerekiyor?biraz saçma geliyor ama. ne yapmalıyım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kullandığın potların direnç değerleri ile alakalı olmalıki değeri yakalıyamıyorsun. sürücünün markası ve modelini yazarsan belki faydalı olabilirim.

teşekkür ederim.sürücü mistsubishi a740. üzerindeki pot 10 k takıp denediklerimde 2,2 k ve 10k ikisindede problem aynı.kısarken 60hz görüyor ve geri düşüyor.40 hz ile 60 hz arası problem var 40hz den asagısı normal calısıyor.

Pot'un ortadaki ucu ile diğer uçlardan bir tanesini birleştirip dene
sanırım değer sapması oluyor. Mıtsubishi sürücü hk bilgim yok.
Birde şunu sormak istiyorum 'pot' sürücünün üzerindemi yoksa kablo ile uzak bir yerdenmi kontrol ediliyor.

kablo ile uzak bir yerden kontrol ediliyor yaklaşık 5 metre.fakat ben denemelerimi direk sürücü üzerinden yaptım.yani kablolamada bi problem yok.teşekkürler

parametrelerı kontrol edebılırmısınız

analog giriş 4-20 mA cinsinden mi yoksa 0-10v cinsinden mi

0-10 volt ile çalısıyor.ölçümlerimde 10 voltu görüyorum.teşekkürler

P31,P32 , p33,p34 parametrelerini kontrol etmekte fayda var.
9999 dan farklı değerdeyse, dediğiniz gibi bir sorunla karşılaşılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri