ATV12 OPF2 Arızası

wodibow

Üye
Arkadaşlar bir panoya (ATV11) 2,2kw 220v bir sürücü ve çıkışınada kontaktör bağlamışlar, ama sürücü arızalanmış yerine ATV12 taktık, çalışırken normal, ama optik sensöre bağlı olan röle üzerinden çalışan, bu kontaktör üzerindeki NO kontağından, ileri çalışma kumandası alan ATV12 çalışmaya başlarken sorun çıkarmıyor, ama sensör, sensör rölesi-->kontaktörbobinine bağlı olarak, bobinin enerjisini kestiğinde zannedersem önce güç kontaklarını sonra NO kumanda kontağını açıyor ki OPF2 hatası veriyor ve her yeniden çalışmaya başlamak için ATV12 giriş sigortasını açıp kapamak gerekiyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için araya zaman rölesi koydum ve kontaktör üzerindeki NO kontakları yerine sensör rölesi üzerindeki kontakları kullandım.
Önce bu röle üzerindeki kontaklar açılıyor ATV12 ye dur emri gidiyor ve 15sn sonra ZR üzerinden kontaktör enerjisi kesiliyor tamam.

Ancak ATV11 de böyle bir sorun olmuyordu ya da 1/1000 oluyordu.

Ama bu sorunu kullanım klavuzundan anladığım kadarıyla cihaz üzerinden kaldırabilecek olduğunu sandığım bir parametre var.

OPL > nO yapılınca olacak gibi ama bu parametreye nereden giriliyor ve tesbit doğrumudur acaba?

Ya da motor bağlantısının kesildiğini fark etme süresini uzatacak bir parametre varmı?

Yardımlarınızı bekliyorum.

<<<<<<<<<<<<<< Teşekkürler >>>>>>>>>>>>>>>

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motoru inverter çıkışına direk bağla.sensörle röleyi kumanda et.açık kontaklarıyla da lı1 i kontrol edersin.sıkıntı çözülecektir.opl yi illede no yapacağım diyorsan =<conf, enter, çevir,full,enter,çevir,flt,enter,çevir,opl,enter,çevir,no,enter>esc
şunu da belirtmek isterim altivar serisi cihazlar en çok sorun yaşadığım dolayısıyla en çok günaha girdiğim cihazlar oldu bugüne kadar....:)),bu yüzden tercih etmiyorum artık.kolay gelsin

Yardımın için çok teşekkür ederim seric arkadaşım.
Bir de, bazan sensörle reflektör arasına motorun durmasını sağlayacak nesne geldiğinde ya yansımadan ya da başka birşeyden dolayı röle kararsız kalıp cızırdıyor bu arada ATV ye start stop mesajları gönderip duruyor, güç devresinde bağlı olan kontaktör devreyi kesince kararsızlık kalkıyor.

Neden acaba?

<<<<<<<<<<<<<< Teşekkürler >>>>>>>>>>>>>>

cisimden yansımalı bir sensör kullan 40 cm e kadar ayar yapılabilen telemekanikin XU5M18MA230 veya XU5M18MB230 bunun biri NO diğeri NC seri sensör.röleyi bununla kumanda edersin.ok.kolay gelsin

mrb atv 12 ve twido ile motor hız kontrolu yapmam gerekıyor ama nasıl yapacagım konusunda pek bılgım yok atv yı ve twido yu modbus dan(rs485) haberleşeceği şekilde ayarlıyorum ama atv 12 ıcın word komutlarını bılmıyorum ( ör: atv 28 için 16#8002 ileri start gbi) bu komutları nerden bulabılırım acaba?

İnvertör çıkışındaki frekansın sensör üzerinde parazit etkisi oluyor mu diye düşünmüştüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri