Dc Motor için Hız Kontrolü(Potansiyometre)

Merhaba saygıdeğer Kontrolkalemi üyeleri ,
Küçük teyplerden yada faks makinalarından çıkan Düz DC motorları hepimiz biliriz , ve

bende DC motoru çalıştırırken Nasıl hızında Kontrol edebiliriz ?? Örneğin 10K lık bir

Potansiyometre yardımıyla bu olabilir mi ?? Bu konuda biraz zayıfım yardımcı olursanız

şimdiden sevinirim , Vereceğiniz cevaplara şimdiden Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
potansiyemetre veya sabit dirençlerle gerilim düşürerek hız ayarı yapabilirsin.
deneyerek istediğin sonucu elde edebilirsin
kolay gelsin

Doğrudan direnç kullanmak verimli olmaya bilir üzerinden geçmesi gereken akımın fazla olması durumunda dirençler yanar. Doğru olanı regüle devresiyle gerilimi ayarlayıp kullanmaktır.

Peki ben en basitinden Elimde bulunan 12 V' luk Dc motora ne gibi Elektronik devre düzeneği yapabilirim ? Devre vs. olarak yardımcı olacak arkadaş varsa cevabınızı bekliyorum Motor hız kontrolündeki deviri düşürmek yada PWM gibi

En iyisi bir motor sürücü entegresi kullanarak yapman bunun için pic ile yapılmış güzel örnekler var.
google üzerinde biraz araştırma ile bulabilirsin.

Kısayoldan piclere kaçmak istemiyorum , PİC işine enson girmek istiyorum ben Analog Elektronik olarak birşeyler yapmak istiyorum , Yinede

sağolun yapacağım devreyi buldum.

şayet kullanacağınız yük küçük akımlar ile besleniyorsa 100 ma 1000 ma kadar olan güçleri pot ve transistör yaardımı ile çok basit yapabiirsiniz. budüzenek en ucuz yolu eger daha kaliteli sonuçlar almak istiyorsan googlede pwm ile dc motor kontrol devreleri diye aratır san 555 entegresi ile yapılmış maliyeti düşük devreler mevcut
+ olarak kullanacağınız motor kaset çalar mekanik motoru ise kendi üzerinde pwm var bu pwm % 40 kadar ayar sahası ayarlanıyor
dışardan pwm kullanacaksanız motor üzerindeki kartı iptal etmenizde fayda var

Kısayoldan piclere kaçmak istemiyorum , PİC işine enson girmek istiyorum ben Analog Elektronik olarak birşeyler yapmak istiyorum , Yinede

sağolun yapacağım devreyi buldum.

Bravo doğrusu pic ile devre yapmaya kolaya kaçmak diyorsanız siz bu olayı zaten çözmüşsünüz demek...

Evet muratsolak arkadaşım dediğine katılıyorum , biraz öyle artık css yada jal ile yapımından tutunda vs... işte :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri