motora sürücü takılırsa elk tasarrufu sağlanırmı?

yb54

Üye
fan uygulamasında kullanılan asenkron motorlara sürücü bağlansa elektrik tasarrufu sağlana bilirmi? motorlar:5,5kW, 7,5kW, 11kW 22kW 'tır eğer farklı devirlerde tasarruf sağlanacaksa devirlerde (yani Hz'de) aşağı yukarı oynamalar yapılabilir. fanlar duman vakumu yada DC motorların havalandırılmasında kullanılıyor.:confused:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elbetteki tasarruf sağlanır. ama ne kadar tasarruf sağlanacağı senin yapmak istediğin çalışma şekline doğrudan bağlantılı

mutlaka tasarruf sağlar, sadece ilk maliyetyüksek olur. yani sürücü parası

efe arkadaşımın söylediği doğru. ilk yatırım maliyeti biraz fazladır.

ben elektrik tasarrufu sağlayacağını düşünmüyorum belki maliyet değilde motorların kullanım ömürleri açısından daha uzun süre kullanabilirsiniz bakımı kolay olur trafonuzu fazla yüklememiş olursunuz

sedat bey neden böyle düşündünüz merak ettim doğrusu

sürücülerin elektrik tasarrufundan ziyade motorların kalkınma anında çektikleri akımları düşürerek daha sağlıklı çalişmalarını sağladığını biliyorum!onun dısında elektrik tasarrufu sağladığı konusunda bir bilgi okumadım!Sonucta motor çaliştiği sürece kullanılan sisteme göre aynı saat çalişacak sarfettiği enerjide aynı olacaktır die düşündüm

sistemde çalışan motorlar çok sık dur kalk yapıyorlar ise (vinç motorları gibi) sürücülerde kalkış akımı sınırı koyabilmemiz kalkış akımını büyük oranda düşürebildiğimiz için motorların çalışma şekillerine ve günlük start stop sayılarına göre enerji tasarufu sağlanabildiğini söyleyebilirim

motorların kalkınma akımlarını düşürüp elekrik tasarrufu yaptığı doğru. motor çalıştığı sürece aynı süre çalışacak ama değişken frekanslarda çalışacağı için elektrik tasarrufu yüksek mertebelerde olabilecektir. mesela 50 hz de sabit devirle çalışan motora hız kontrol cihazı taktığımızda ve 25 hz çalıştırdığımızda akım tasarrufu %50 den çok fazla olacaktır.

motorlar 24 saat çalışıyor. direk besleme yerine sürücüyle 50Hz'de beslesek tasarruf modu olan sürücü kullansak tasarruf edebilirmiyiz. sürücüyü 50Hz yerine 40 yada 30Hz'de çalıştırırsak ne kadar tasarruf ederiz. hangisi daha avantajlı olur.eğer hatırı sayılır tasarruf sağlanacaksa ilk yatırım maliyetini telafi ediceği için yatırım yapılabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri