İnverter Çıkışına 1 den Fazla Motor

arkadaşlar 55kw inverter çıkışından 15kw ve 7.5 kw olmak üzere 2 adet motor çalıştırmak istiyorum.Fakat bu motorları inverteri sürekli start konumunda tutartak kontaktör ile çalıştırmak istiyorum.Bu bağlantının sakıncası var mı.15 kw motoru aşırı akım çekmesin diye inverter çıkışından yıldız üçgen bağlayabilirmiyim.?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1- inverter çıkışları mutlaka üçgen bağlanır.
2- inverter çıkışına aynı anda 1 motor bağlarsın.

bunları yapmazsan inverteri kucağına alırsın:)

bağlarsın arkadaşım yalnız kontaktörlerin önüne termik koy.birde motor etiketin hangi bağlantıya uygunsa onu bağla yalnız üçgen bağlanor diye birşey yok..

ben invertörün cıkısına birden fazla motor baglanmaz biliyordum ama..teknik bir acıklaması olan arkadas lar..lütfen bu konuya el atarmı? selam...

şöyle açıklıyım teknik olarak; siz inverter a sadece 1 motorun etiket değerlerini girebiliyorsunuz. 15kW motor ile 7.5kW motorun da etiket değerleri arasında dağlar kadar fark olacağı bilindiğine göre invertera 2 motor bağlamak sağlıklı bir çalışma sistemi değildir. Ha 2 motor bağlanır ama güvenlik önlemleri ve maliyeti ve verimsiz çalışmayı göz önüne alırsanız ve bunları yapmış olsanız dahi inverter yada motorlarınızdan birinde mutlaka bir problem çıkar.

arkadaşlar 55kw inverter çıkışından 15kw ve 7.5 kw olmak üzere 2 adet motor çalıştırmak istiyorum.Fakat bu motorları inverteri sürekli start konumunda tutartak kontaktör ile çalıştırmak istiyorum.Bu bağlantının sakıncası var mı.15 kw motoru aşırı akım çekmesin diye inverter çıkışından yıldız üçgen bağlayabilirmiyim.?

Bir invertöre birden fazla motor bağlamak mümkündür.Ancak;aynı anda çalışacak motorların toplam gücü invertör gücünü aşmamalıdır.

Aynı anda birden fazla motor çalıştırılıyorsa ayrı ayrı motor koruyucu ile donatmak gerekir.

Yeni invertörlerin çoğu 2 motor seçeneğine sahiptir.Aynı anda çalışmıyorsa parametreler yoluyla ayrı ayrı denetim mümkündür.

İnvertörü çalışır durumda tutup kontaktör ile çalıştırma seçeneğini bazıları desteklemezken diğerleri desteklemektedir.Bununla birlikte iki motorun çalışma frekansları farklı ise sorun çıkacaktır

bugüne kadar siemes in micromaster'ları ile çalıştım hep.Onlarda yada bizim kullandığımız eski sürümlerinde böyle bir özellik bulunmuyordu. Yeni cihazlarda cihaza bağlanacak motorların güçleri toplamı inverter gücünü geçmeyecek şekilde bağlantı yapılabiliyor.

tekrar söylüyorum aynı anda sadece 1 motor bağlarsın . hem arkadaş 1 adet 15 kw lık 1adet de 7.5 kw lık kullanacak. bu sistem olmaz verimli çalışmaz. hatta hiç çalışmaz. invertör çıkışları üçgen 380 volt bağlanır. arkadaşım sen ne yapmak istediğini kısaca yaz o na göre konuşalım. burada krndinden emin olupda işkembeden sallayan arkadaşlarda var.

tekrar söylüyorum aynı anda sadece 1 motor bağlarsın . hem arkadaş 1 adet 15 kw lık 1adet de 7.5 kw lık kullanacak. bu sistem olmaz verimli çalışmaz. hatta hiç çalışmaz. invertör çıkışları üçgen 380 volt bağlanır. arkadaşım sen ne yapmak istediğini kısaca yaz o na göre konuşalım. burada krndinden emin olupda işkembeden sallayan arkadaşlarda var.

sayın üye ilk önce lütfen hitab şeklinize dikkat ediniz.ben avrupa kaynaklı bir makinada gördüğüm sistemde hız kontrol cıkışına 12 adet kücük güçlü motoru termik vede kontaktor yardımıyla kullanmış vede herhangibir sorundada hız kontrolde devre dısında kalabilmektedir.
fakat konuyu biraz acarsak motorların kontaktor yardımıyla devreye sokup cıkartılmasında sizin acıklamadıgınız sakıncayı ben burada acıklamaya calısayım
hız kontrol cıkısında kontaktor kullanıldıgında acıp kapama esnasında olusacak demarj akımları ıgbt nin ani dayanabileceği pik akım degerini geçtiği taktirde ıgbt hasarlanacaktır.

yukarıda çizilmiş örneği olan işin benzerini bende yaptım. avrupa kaynaklı değil hemde yerli kaynaklı. yukarıda çizimi yapılan şey ile arkadaşın bahsettiği şey çok farklı. siz anlamamaya devam edin kolay gelsin. benim için konu kapanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri