ac motor frekans çevirici

pardon yanlış yazmışım frekans artarsa devirde artar devir=120*f/p formülünden.alidemir bey ben derdimi daha açık söyle anlatayım.benim fan 21000mküp hava basıyor bana 18000mküp yetiyor ben yaptığım fan hesaplarında gerekli gücü 92 kw buldum.benim motorum 132 kw ve 244 A akım çekiyor.yaptığım basit hesaba göre saatte 40 kw enerji tasarrufu yapabiliyorum verimi hesaba katmazsak.buda çalışma performansıma göre aylık 2000 tl cebime para kalması demek.bu frekans çevirici ile 92 kw değeri elde edebiliyorum değil mi,

Sürücü uygulamasına geçer ve devri düşürürseniz istediğiniz tasarrufu sağlarsınız.Sorun çıkmaz.
244A değeri etiket akımıdır.Fan motorunuzun bu akımı çektiğini bizzat ölçerek mi tespit ettiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
yok o etiket değeri 244 amper.çekeni bilmiyorum ali bey

yok o etiket değeri 244 amper.çekeni bilmiyorum ali bey

Zaten bana aspratör motoru için fazla gelmişti:)Sık yapılan hatadır:)
Motorunuzun ayrı sayacı yoksa ; hesaplamalarınızı etiket akımı veya 132kw üzerinden yaptıysanız hatalıdır.
Ben pek çok büyük motorumu bir küçük sürücü ile yıllardır çalıştırıyorum.
Motorunuzun çektiği akımı ölçün-ölçtürün sonucu 2'ye bölerseniz fiili gücü yaklaşık olarak bulursunuz.daha iyisi sayaç veya vatmetre ile ölçümdür.

Tercih sizin olmakla birlikte;ben olsaydım şöyle yapardım:
Fiili akımı ölçer bunu sağlayan sürücüyü takardım.Bu sürücü ile(muhtemelen bir küçük çıkar)devri düşürdüğümde akım daha da düşeceğinden sıkıntı çıkmaz.

Aspratör motorları ile dolu bir tünel fırınım 82000kw/ay güç tüketirken ,sürücüler ile devri düşürüp tasarruf sağladık.şu anki tüketim aylık 56000kw 'dır

takdir sizin

sanırım haklısınız.benim fan ın etiketinde şöyle birşey yazmakta,

''motor milinden çekilen güç 109 kw''..burdan yola çıkarsak ve motor verimi %92,5 hesaba katılırsa sanırım şebekeden 118 kw güç çekiyor.Güç=1,73*A*V*cosfi
formülünden;
ben 200 A akım çekiyorum sanırım :)..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri