ac motor frekans çevirici

gerhal

Üye
Arkadaşlar bir fan uygulamasında kullandığım 132kw lık bir motorum var.motorun etiket değerleri 3000 d/dk,380v,244 A ve cos fi =0,89...benim ihtiyacım olanhava debisinin üstünde hava bastığı için motor gücünü düşürmek istiyorum.yaklaşık 92 kw lık bir motor gücü işimi görüyor.buna takacağım frekans çevirici ile bu işi yapmak zorundaayım.yani motoru değiştiremiyorum.fabrikada elektrik müh. olmadığından bu işi ben yapmak zorundayım.sormak istediğim şu;
motorun devrini frekans düşürerek 2100'e kadar düşürdüğümde 92 kw lık değer elde edebiliyorum yaptığım hesaba göre.sorum şu frekans dönüştürerek motor torkundaherhangi bir değişiklik olmuyor dimi yani frekans düşürdüğümde devir düşüyor ve oda güce mi etki ediyor yoksa motor torkuna mı?bilgi verirseniz sevinirim tşkler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
firekans yükseldikçe devir düşer buna parelel de güç(tork) düşümü olmaktatır.

Arkadaşlar bir fan uygulamasında kullandığım 132kw lık bir motorum var.motorun etiket değerleri 3000 d/dk,380v,244 A ve cos fi =0,89...benim ihtiyacım olanhava debisinin üstünde hava bastığı için motor gücünü düşürmek istiyorum.yaklaşık 92 kw lık bir motor gücü işimi görüyor.buna takacağım frekans çevirici ile bu işi yapmak zorundaayım.yani motoru değiştiremiyorum.fabrikada elektrik müh. olmadığından bu işi ben yapmak zorundayım.sormak istediğim şu;
motorun devrini frekans düşürerek 2100'e kadar düşürdüğümde 92 kw lık değer elde edebiliyorum yaptığım hesaba göre.sorum şu frekans dönüştürerek motor torkundaherhangi bir değişiklik olmuyor dimi yani frekans düşürdüğümde devir düşüyor ve oda güce mi etki ediyor yoksa motor torkuna mı?bilgi verirseniz sevinirim tşkler..

Motor devrini frekans yoluyla düşürdüğünüzde karasel olarak güç(kw)düşer.Motor milinden alacağınız tork da düşer.Eğer:
V/F sınıfı bir sürücü kullanırsanız tork değeri sizin düşürdüğünüz frekansa karşılık gelenden biraz daha az olacaktır.
Vektör kontrollü sürücü kullanırsanız ayarladığınız frekansa tekabül eden torku alırsınız.
uygulamada ;aspratör,pompa için v/f asansör,konveyör için vektör kullanılır.
vektörler v/f sürücülere kıyasla biraz daha pahalıdır.
Ayrıca motorunuz için mutlaka 132kw gücünde sürücü almanıza da gerek yok.
110kw bir sürücü sizin işinizi görür.Çünkü 2100devirlere gelen güç bu sürücü tarafından rahatlıkla karşılanabilir.
Şayet 132kw motorunuzu tam yükte veya 50Hz üstünde çalıştırmanız olası ise 132Kw almalısınız.

frekans arttıkça nası devir çıkar düşmesi lazım ve bu torka mı etki eder yoksa güce mi?mesela redüktör koysan çıkışa bu devri etkilediği için tork değişir güç değişmez.frekans değiştirirsek aynısı mı olur yoksa güç mü düşer bunu soruyorum.yoksa yaptığım işler nerji verimliliği kapsamında işlemdir.eğer güç yani Şebeke çekimi düşmezse hiç bir anlamı yok

alidemir zamanla belki bu fan motorunu tam yükte çalıştırmam gereken uygulamar gerçekleşebilir o yüzden 132 kw lık alsam sanırım daha iyi olacak.yani sürücü ile istediğim gücü elde edebilirim değil mi?asıl önemli olan şebeke gücümü dşürmek çünkü ortalama 2000 tl parayı çöpe atıyorum

frakans yükselince devir yükselir motorun tork u düşer KW= Nm x d.dv / 9550
frakans düşünce devir düşer tork artar. Nm= kw x 9550 / d.dv

frekans arttıkça nası devir çıkar düşmesi lazım ve bu torka mı etki eder yoksa güce mi?mesela redüktör koysan çıkışa bu devri etkilediği için tork değişir güç değişmez.frekans değiştirirsek aynısı mı olur yoksa güç mü düşer bunu soruyorum.yoksa yaptığım işler nerji verimliliği kapsamında işlemdir.eğer güç yani şebeke çekimi düşmezse hiç bir anlamı yok

tork=9550xkw/motorun yeni devri(2100)

Tüm motor katologlarında 50Hz için tork cetveli vardır.matematiksel olarak da motor devri düştüğünde tork da düşer.
Amaç sadece enerji tasarrufu ise devirdeki her 1 birim için 2 birim tasarruf sağlarsınız.
Bahsettiğiniz uygulamanın benzerlerini pek çok kez yaptım.Halen de kullanıyorum.Sıkıntısızca sürücü uygulamasına geçebilirsiniz.
halen çalışan 132kw motorunuz kaç amper akım çekmektedir?

pardon yanlış yazmışım frekans artarsa devirde artar devir=120*f/p formülünden.alidemir bey ben derdimi daha açık söyle anlatayım.benim fan 21000mküp hava basıyor bana 18000mküp yetiyor ben yaptığım fan hesaplarında gerekli gücü 92 kw buldum.benim motorum 132 kw ve 244 A akım çekiyor.yaptığım basit hesaba göre saatte 40 kw enerji tasarrufu yapabiliyorum verimi hesaba katmazsak.buda çalışma performansıma göre aylık 2000 tl cebime para kalması demek.bu frekans çevirici ile 92 kw değeri elde edebiliyorum değil mi,

frakans yükselince devir yükselir motorun tork u düşer KW= Nm x d.dv / 9550
frakans düşünce devir düşer tork artar. Nm= kw x 9550 / d.dv

motor çıkışına reditör koyarak devri düşürürsek tork artar.
motorun devrini sürücü ile düşürürsek motor milinden alacağımız tork azalır.Ancak Kw cinsinden güç karasel olarak artacağından ;sürücü ile devir düşürmek tasarruf sağlamaktadır

pardon yanlış yazmışım frekans artarsa devir artar devir=120*f/p formülünden.alidemir bey ben derdimi şöyle anlatayım.benim fanım 21000mküp hava basıyor.bana 18000mküp hava yetiyor.yaptığım fan hesabına göre 92 kw lık motor bana yetiyor.verimi hesaba katmazsak yaklaşık 40 kw lık enerji tasarrufum var saatte.buda aylık 2000 tl mebla ediyor.yani ben frekans dönüştürücü ile bu 92 kw lık değeri elde edebiliyorum değil mi.çünkü aşağı yukarı 7000 euro gibi bir mebla tutuyor frekans çevirici

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri