DriveMonitor Version V5.4

rudes

Üye
Siemens'in sürücülerine yönelik çıkardığı programın yeni sürümüdür.Desteklediği sürücüler;
  • SIMOVERT
  • MASTERDRIVES
  • MICROMASTER
  • SIMOREG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Programın kullanımı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Öncelikle sürücü ve PC ye nasıl bağlanıyor. Hangi kablo ile hangi uçlara saygılar

Drive monitor programının kullanımı çok kolaydır. Ayrıca siemens birçok drive'ını kontrol edebiliyor.

Programda "new------->empty for parameter set" seçeneği ile boş bir parametre listesi açılma işlemi başlar. Bu işlem sırasında "unit type" seçeneğinden konfigüre etmek istediğiniz cihazın modeli seçiliyor. Seçenekler şu serilerden oluşur.
  • SIMOVERT
  • MASTERDRIVE
  • MICROMASTER
  • SIMOREG
  • COMBİMASTER

Cihaz tipi haricinde cihazın versiyonu, Bus adresi ve PZD uzunluğuda seçilir. Parametre sayfası açıldıktan sonra yapılması gereken ilk işlem aşağıdaki resimde kırmızı halka içine aldığım "online(write eprom)" seçeneği ile online olmaktır.

Online durumda yapılan bütün işlemler direk olarak cihazın eprom'una yazılır. Drive nevigator resimdeki kısıma gelinir. Buradaki kısımda iki seçenek mevcuttur;

• Bilgisayarda bulunan bir parametre dosyasını sürücüye download etmek,
  • Sürücünün içinde bulunan parametreleri upload etmek.

Mevcut sistemlerin yedeklenmesi "save drive parameters to a file" işlemi ile çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Siemens'in bütün drive'larına aynı bağlantı kablosu ile bağlanmak mümkün değildir.Haberleşmeleri şu şekildedir.

Micromaster serisi : Bu drive'lar ile haberleşmek için siemens'in "6SE6400-1PC00-0AA0" nolu PC-İnvertör bağlantı kitinin bulunması gerekir.

Sinamics G110 serisi : Bu drive'lar ile haberleşmek için siemens'in "6SL3255-0AA0-2AA0" nolu PC-İnvertör bağlantı kitinin bulunması gerekir.

Simoreg - Masterdrive Serisi : Bu cihazları rs232 protokolü ile haberleştirmek mümkündür.

Bağlantı kiti fiyatları için otomasyon fiyat listesine bakınız. http://www.siemens.com.tr/adfiyatlistesi

Teşekkür ederim. Size sorup öğreneceğimiz çok şey var. :)

Masterdrive ile seri portttan haberlesebilirsin...
haberlesme hizi 9600 dur surucuklerde..P701 den 19200 yapabilirsiniz yada drivemonitorde haberlesme ayarlarinda hizini dusurebilirsiniz...
drinemonitorde her ayar yaptiginizda mutlaka kapatip yeniden acmalisnz

Ekli dosyalar

• MDseri.JPG
    MDseri.JPG
    14.6 KB · Görüntüleme: 337
Arkadaşlar ben bu pc-driver bağlantı kitini laptopta kullanamıyorum öyle bir sorunum var. Normal desktop pc de com port olduğu için onda sıkıntı yok, fakat laptopumda com port yok bende usb-com dönüştürücü kullanıyorum. laptop bunu com 5 olarak algılıyor ( aygıt yöneticisinde öyle görülüyor). Fakat bu şekilde bağlantı kurulamıyor. Şimdi, programda Bus adresi ve PZD uzunluğu bununla ilgili birşey mi? Pc olmayan yerde driverlar var bunların parametrelerini de kopyalamam lazım. ne yapmam gerekiyor?

Cevap yok galiba.. En azından bu Bus adresi ve PZD uzunluğunun ne olduğunu söyleseniz bari.

Pokajy ' Alıntı:
Arkadaşlar ben bu pc-driver bağlantı kitini laptopta kullanamıyorum öyle bir sorunum var. Normal desktop pc de com port olduğu için onda sıkıntı yok, fakat laptopumda com port yok bende usb-com dönüştürücü kullanıyorum. laptop bunu com 5 olarak algılıyor ( aygıt yöneticisinde öyle görülüyor). Fakat bu şekilde bağlantı kurulamıyor. Şimdi, programda Bus adresi ve PZD uzunluğu bununla ilgili birşey mi? Pc olmayan yerde driverlar var bunların parametrelerini de kopyalamam lazım. ne yapmam gerekiyor?

sn Pokajy bildiğim kadar cevaplamaya çalışayım. Yanlışım veya eksiğim varsa arkadaşlar beni düzeltsin. Daha önce bu programı kullanmadım. Sew sürücüleriyle biraz uğraşmıştım.
Benim laptopta Com4 görüyordu bağlantı kuramamıştım. driverlara bağlanacağın programın içinde hangi portu kullanacağını belirtmen gereken bir bağlantı ayar menusu olması gerek. Sew de bu menuden Com numaranı girip öyle bağlanabilmiştim.
Sürücülere belirli işlemleri yaptırabillmek için bazı veriler gönderip sürücülerin durumlarını algılamak içinde blirli verileri alman gereklidir. Bu verileri PLC de çözümlemen gerek. Örneğin 16 bitlik bir Word ün sıfırıncı bitini 1 yaptığın zaman sürücü enable olur. birinci bitini 1 yaptığın zaman sürücü run konumuna geçer. Diğer bir wordu sayısal değer gönderdiğin zaman örneğin 16#4000 gönderirsen sürücü %100 hızında döner 16#2000 gönderirsen %50 hızında döner. Bu wordler ayrı ayrıdır her birinin ismi vardır. Tamamına PPO denir. PZD ise PPO verilerinin bir bölümünü oluşturur. PLC ile bağlanacın zaman profibus ağına sürücüyü eklediğinde sürücünün adresl bölgesi çıkar. Bu adres bölgesine bu verileri göndemeniz gerekir. Bu konunun uzmanlarından özür dileyerek açıklamalarıma son veriyorum.

Cevap için çok teşekkürler ;) deneme fırsatım olmadı, en kısa zamanda uğraşıcam yine..

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri