AC 220 V 10-15 Amper Motor Hız Kontrol Devresi

Arkadaşlar bende 10-15amper arası kullandığım 220volt AC bir motorum var buna bir hız kontrol devresi
kullanmam gerekiyor bunun için yardımlarınıza ihtiyacım var.
Birde sormak istediğim motora hız kontrol devresi taktığımda gerçek gücünden bir kaybım olurmu
HERKEZE TEŞEKKÜR EDERİM

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
220 volt monofaze (kondansatörlü)motorlarda hızkontrolü yapılmaz

Arkadaşlar 220 volt için en iyi bildiğim drimmerlerdir ancak bunlarda performans düşümü oluyor ve yüksek güçlerde pek bulunmuyor

Merhaba,

Motor sürücüleri bölümü (yani bu bölümde) yer alan "1 kW klima motoru demaraj akımını düşürmek" başlıklı konu altında ihtiyacın olan herşey var. "greenyucel" isimli kullanıcı herşeyi gayet güzel açıklamış.
Cevaplarda aşağıda gibi bi açıklama var. Alıntı yapmayı beceremedim kusura bakma! Bol şans.

ac asenkron motor da devir frekansla ayalanır dc motorda ise gerilimle ayarlanır sana 220 asenkron lazım galiba bunu 220 voltu ac 12 ye düşür ve sonra ca3524 ile frekansı kontrol ederek 220 ye yükselt ama biraz maliyetli olabilir yüksek güçlü motorlarda

Ben elektrikli süpürgeden bir hız ayar devresi çıkardım ama kendi süpürge üzerindede , başka motordada çalışmıyor neden olabilir acaba . Üzerindekileri elemanları ankara konya sokaktan alıp tekrar monte etsem çalışırmı acaba

devre uzerınde malzeme listesi yazayım:)
1-guce gore triyak yuksek guç çalışmıyabılır 16A ıstersen BT139
2- bır adet diyak
3- 0.470mf kon.
4-470k
5-pot triyakin geyt ucuna koruma amaçlı 100 ohm drenç koysan da olur koymasanda yapmaya gelınce bunu çok rahat yapabılırsın 220 volt a dıkkat et çarpılma derım:) malzeme toplamda 5 tl gıbı yaklaşik tutar yaparsan cesaret gelır daha ılgınç devrelerı denersın yapamam dersen o başka kolay gelsın

tca785 senin işini halleder .. bu kadar ....sakın fiyatını şema sorma.. deli oluyorum..
sadece çıkışında akım ve gelim için uygun olan tristör ü seç...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri