kontaktör seçim tablosu olan varmı

ya arkadaşlar sizden bir ricam var
bana bana motor kw larına göre kontaktör seçim tablosu yollaya bilirmisiniz

YALNIZ : VİNÇ UYGULAMALARI İÇİN

ilginiz için teşekkür edrim

sn.vuslat571_85

Kontaktör seçim tablosu istemişsiniz fakat neden vinçler için özellikle belirttiğinizi anlıyamadım.Örneğin direnç yolvermeli yani bilezikli motor kullanıyorsanız kw'ına göre kontaktör seçersiniz,dersenizki devamli kontaktör çek bırak yapacak kaliteli bir marka kullanırsınız.Yada ben rotordan yani dirençlerin bağlı olacağı kontaktörlerin akımını hesaplıyamıyorum dersenız size önerim statoru direk bağlayın dirençlerinizi grup grup ayırın örneğin: "1 vites 8ohm" -"2 vites 6ohm" - "3 vites 4 ohm" - "4 vites 2ohm" olmak uzere ılk once rotora 1.vites yani 8 ohmluk direnci bağlayın ve ampermetreyle akımını ölçün ona göre kontaktör seçimi yapın.

Kontaktör seçimi,kontaktörün çalıştırdığı sistemin şekline göre yapılır ve bu seçimin adı " çalışma sınıfı "
olarak isimlendirilir.AC 1 sınıfı,omik yüklü devrelerde kullanımı,AC 2 sınıfı,bilezikli motor devrelerinde kul-
lanımı,AC 3 sınıfı normal asenkron motorlarda kullanımı,AC 4 sınıfı,periyodik olarak çok sık devreye giren
sağ/sol dönüşlü sistemleri,AC 6b kompanzasyon kullanımı ...vs dir.Sanıyorum vuslat arkadaşımızın sor-
mak istediği bu.Bu duruma göre,motorlar bilezikli ise AC 2,normal asenkron motor ise ( konik rotorlu ve-
ya özel imalat bile olsa ),AC 4 sınıfına göre, kontaktörü tespit etmesi gerekir.Kaliteli kontaktörlerde,bu
seçim sınıfları,dokümanlarında verilmektedir.

evet fahri abicm
ac-4 sınıfı çünkü vinçler de kullanacam çok sık devreye girip çıkıyor sürekli pik akımlarında çalıştığından dolayı ark oluyo ve kontaklar çabuk yıpranıyor.
sizde AC-4e göre seçim tablasu varsa verebilirmisiniz

ilginiz için teşekkür edrim selam ve dua ile......

Hangi marka kontaktör kullanıyor iseniz,onun dokümanından yararlanmalısınız.Doküman
yok ise,bir üst güç kontaktör kullanınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri