Metal Clad (MC) ve Metal Enclosed (ME) hücreler hk. bilgi gerekli

ze_tr

Üye
Arkadaşlar,

OG hücrelerinin Metal Clad (metal kaplamalı) ve Metal Enclosed (metal muhafazalı) olanları var. Bu ikisi arasındaki önemli farkları araştırdım ama tatmin edecek bilgiye ulaşamadım. MC olanlar diğerine göre pahalı ve iki katı gibi bir fiyatı var. Yakın tarihte bir seçim yapmak durumundayız. Sektörde tecrübeli bir abimiz MC olanlarını seçin diye ısrar ediyor. Sizin bu konudaki görüş ve önerileriniz seçimimizde çok yardımcı olacak.

Selamlar

Metal Clad hücreler,enerji kesintisinin kısa olması isyenilen önemli tesis beslemelerinde kullanılan
çekmeceli sistemlerdir.kesici arızası,Bakım süresinin kısaltılması düşünülen yerlerde tercih edilen pa-
halı sistemlerdir ( Rafineriler,Enerji üretim ve dağıtım tesisleri,Çimento fabrikaları vs. ).
Metal Enclosed hücreler ise,hücreler arasında ayırma olmayan ve sabit şalt cihazları bulunan ve harcı-
alem klasik tesislerde kullanılan daha ucuz hücrelerdir.İşletmenizin önemine göre,kararı siz vermeniz
gerekir.Metal Clad seçmeniz durumunda,her tip kesiciden 1 adette yedek olarak hazır bulundurmanız
gerekirki,arıza veya bakım halinde eski kesici sökülüp yenisi hemen yerine takılabilsin.Umarım yeterlidir.

Çok teşekkür ederim.

Bahsettiğim hücreler enerji üretim tesisinde kullanılacak. Bu durmda metal muhafazalıda kesiciyi kısa sürede değiştirmek mümkün görünmüyor. Üretim tesisi hidroelektrik santral olacağından (çabuk devreye girebildiği için) arızalı kesicinin kısa sürede ayrılabilmesi gerekir.

Peki başka bir üstünlüğü var mıdır. Örneğin yangın, ani basınç dayanımı vs. gibi.

Bir başka konu da generatör lead ve nötr hücreleri ile trafo nötr hücrelerinde metal clad veya metal muhafazalı kullanımı. Bu hücrelerde mtal cladın ne gibi avantajı olabilir?

Metal Clad'de hücre araları birbiri ile metal perde ile ayrılmış olduğundan,hücre içerisindeki patlama ve yangınlar diğer hücreye geçmez.Hücreler,enerji üretim tesisinde kullanılacağına göre sizin için en doğ-
ru seçim Metal Clad'dir ( Allah'ın emri ).Sakın ucuz diye diğer tercihlere yönelmeyin,aksi takdirde ilk arı-
zada farkı misli ile ödersiniz.Tek yol MC.Aynı tesiste farklı uygulama,sevdiğimiz bir uygulama değil,o bakımdan tüm hücreler MC olmalı.Tabiiki iyinin bir bedeli olacak.Ama,unutmayalımki,tasarruf sis-
tem seçilirken yapılır.İsterse 10 katına mal olsun,sizin seçiminiz MC olmak zorunda.Kolay gelsin.

fahri yetiş 'in belittiklerine bende imzamı atmak isterim.

Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Bu MC hücreler Siemens, Schneider veya ABB'den mi alınmalı yoksa yerli imalatçılarınki de güvenilir midir?

Türkiye'nin en eski ve en iyisinde bile mekanik problemler olmaktadır ( isim şu anda önemli değil ).Si-
mens ,schneider,Delle-Alsthom firma üretimlerinin tamamını kullandık,hiçbirisinde sorun yok.Kesin inan-
cım ABB de de sorun yoktur.Dünyanın en kaliteli malını alsanız bile,günün birinde servise başvurma zo-
runluluğunuz olacak.Bu durumda,seçtiğiniz firmanın,size acil servis vermesi gerekecek.Konuya bu nokta-
dan baktığınızda,karşımıza Simens ve Schneider çıkıyor.ABB ie,değişik vesileler ile temas kurduğumdan biliyorum,diğer iki firmaya nazaran biraz daha pasif.Ancak,bu olumsuzluğu,sözleşme ile daha baştan ön-
leyebilirsiniz.Sizin seçiminizde kesicilerin SF 6 yerine, Vakumlu olmasında da ayrıca yarar var.Ben olsam ,
yerli imalat kullanmazdım ( küfür etmeler beni kutarmıyor.Maalesef doğrusu bu ).

Yazdıklaınıza katılıyorum. Kesici olarak ta zaten vakumlu kesicide karar kılmış ve ona göre teklif almıştık. SF6'lı kesicilerde de yeni bir ifade var. Mühürlü imalat tekniği ile 20 yıl gaz bakımı gerektirmiyormuş. Bu konuda fazla araştırmadım ve vakumlu kesiciyi tercih ettim. Özellikle ünite çıkış kesicilerinde yerli kesiciler sorun yaşatabilir dendi.

Servis konusunda bahsettiklerinizi dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim.

Not: Alstom'un kesicilerinden bazılarında açtıktan sonra tekrar kapatma sorunu yaşanmış ve bu nedenle tavsiye edilmedi.

Bi görüşelim belki bize yaptırmak istersiniz hücreleri

Ankara SETMAŞ Elektromekanik LTD.ŞTİ.

(og-ag MCC MDB pano imaları TSE ISO belgelidir.)

tel 0312 395 00 13
fax 0312 395 30 98

Teşekkür ederim ilginize, ama artık teklifleri aldık, değerlendirdik ve sözleşme görüşmelerine başladık. Kamuda fazla esnek hareket edemiyoruz maalesef. Sadece specleri değiştirebiliyoruz. Onu da haklı gerekçesini ortaya koyarak yapabiliyoruz.

Üretimini yapabildiğinize göre ne tavsiye edersiniz spec olarak (yani nelere dikkat edelim? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri