yüksek voltaj

sowmen

Üye
Merhaba arkadaşlar ben bir firmada elektrik teknisyeni olarak çalışıyorum burada sorun şöyle Şebeke voltajı hafta sonları ve bazen gecelerde 420 430 v a kardar çıkıyor

bunu düzenleyecek bir sistem varmıdır acaba var ise nasıl bir sistem olması gerekir

yalnız firma epey büyük

sn sovmen arkadaş o senin trafonla ilgili hafta sonları çoğu yerde çalışma olmadığı için artar onu senin kendi trafondan ayarlayacaksın kademe ayarı

bu sorunun nedeni o.g. trafolarında gerilim düşümü ve kullanım sırasında voltajın uzak bölgelerde de 380 voltta kalabilmesi için o.g. trafolarında çıkış voltajı yüksek ayarlanır.
ama haftasonları ve geceleri bu yüksek voltaj kullanım azaldığı için çalışan firmalara ayarlandığı voltajda gider buda sizin yazdığınız gibi sorun oluşturur ve hatta bazı cihazların yanmasına ve çalışmamasına neden olur.bu voltajı trafonun çıkışından ayarlarsanız mesai saatlerinde tekrar voltaj ayarı yapmanız gereklidir.yada:
ups'le bu sorunu halledebilirsiniz.ups in özelliği çıkış voltajını ayarladığın değerde sabit tutmasıdır.bu özelliğinden dolayı da pahalı bir cihazdır.işletmenizin toplam gücü kaç kva ise o kadar kva gücünde olmalı ki sorun çıkmasın.

voltaj ayarlamak için
1:servo regülatör trafolu motorlu olanlardan
2:statik regülatör ups in aküsüz olanı gibi
3: ups kullanabilirsiniz

Kardeş Size Elektrik temin eden şirket (Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişi) Sözleşmenizde belirtilen voltajdaki elektriği makul sınırlar içinde + / - değerlerinide göz önünde bulundurarak size sağlamakla yükümlüdür. Aksi halde zararınızın tazmini için dava açabilirsiniz.
Bu gibi durumlar geceleri ve Hafta sonları elektrik kullanımının azalması sonucu şebekede meydana gelen gerilim düşümünün ortadan kalkması sonucu oluşmaktadır. Ve çözümü TEİAŞ'a ait trafo merkezlerinden kademe ayarı yapmakala mümkündür (Buralarda yük altında kademe ayarı yapılabilmektedir). Siz elektrik aldığınız kurumu sıkarsanız onlarda TEİAŞ'ı sıkarak bunu sağlayacaklardır.
Yada şebekelerini daha iyi hale getirerek gerilim düşümünü önleyecekler...
Yoksa bireysel olarak müşterilerin Günlük yada haftalık kademe ayarı yapmaları mükün vede mantıklı değildir.

Bende benzer bir sorunla karsı karsıya kalmaktan endişeliyim şu anda tesis henuz hazır degil ve oldukça buyuk bir tesis. Şu anda bu sorunu limitlerinde yasıyorum. Sürekli şikayetten ve bir çözüm bulamamaktan yorgunum. Büyük bi ümitle trafoları bekliyorum.2 adet trafo kurulacak ama henüz kurulmadı 2 trafo arasında OG, Trafolardan tali panolara AG kullandık acaba benzer sorunla karsılasırmıyım?
(Bu sorun hep devam edecekse istifamı yazmayı düşünüyorum da:) )

Bende benzer bir sorunla karsı karsıya kalmaktan endişeliyim şu anda tesis henuz hazır degil ve oldukça buyuk bir tesis. Şu anda bu sorunu limitlerinde yasıyorum. Sürekli şikayetten ve bir çözüm bulamamaktan yorgunum. Büyük bi ümitle trafoları bekliyorum.2 adet trafo kurulacak ama henüz kurulmadı 2 trafo arasında OG, Trafolardan tali panolara AG kullandık acaba benzer sorunla karsılasırmıyım?
(Bu sorun hep devam edecekse istifamı yazmayı düşünüyorum da:) )

şimdi arkadaşım türkiyede olduğun için bu problemi her zaman yaşama ihtimalin var.bunun bence en iyi çözümü ups almak.çalıştığın firmadan ayrılıp başka bir firmaya gitsende fark etmez bu risk her zaman var.ben istanbulda ikitelli organize sanayii bölgesinde bir sanayii sitesinde elektrik teknisyeni olarak çalıştım.mesai saatlerinde hiç bir sorun yokken gece veya haftasonları bu sorunlar sürekli çıkıyordu.voltajı trafodan düşürsen ertesi gün mesai başladığında ayarı tekrar yükseltmen lazım!
büyükşehirde artık bu sorunlar en aza inmiş durumda ancak kırsal kesimde ve yeni kurulan sanayii tesislerinde her zaman yüksek voltaj veya düşük voltaj sıkıntısı olabilir.ancak zamanla düzelir bu sorunlar.

Ya arkadaşlar çoğu katılımcı arkadaş ups kurmaktan bahsediyor ama siz çalışmakta olan tesisin nekadar büyük ve makinaların kw değerlerinin ne oldugunu bilmiyorsunuz dolayısıyla ups çözüm gibi görünebilir ama deil.

neden deil büyük bir tesise kuracagınız ups fiyatı çok yüksek olacagından buna çoğu işveren yaklaşmaz hele hele bu kriz ortamında imkansız

Elektrik ekipmanlarında , bu tür dalgalanmalar dayanaklılık için tölerans vardır. Sonuçta bu problemi ortadan kaldırmaz, dağıtım firması taahhüt ettiği sağlıklı enerji vermekle yükümlüdür. Zararları tazmin hakkımız bulunmaktadır. Kalıcı bir sorunsa, regülasyon trafosu gündeme gelmeli...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri