İşyeri (elektrikçi) açabilmem için ne yapmam gerekiyor?

fatih81_81

Üye
arkadaşlar elektrik bölümü mezunuyum.yani teknisyenim ekat belgemde var. işyeri açabilmem için ne yapmam gerekiyor sadece diploma yetmiyor sanırım? birde bu işin maddi boyutu nedir ortalama 30 metrekare bir dükkan için ilk başlangıç olarak ne kadarlık malzemeyle başlayabilirim.bilgisi olan ve bu işde tecrübe sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
43 kişi okumuş hiçkimse cevap vermemiş. enteresan burda birsürü bu işi yapan kişi var.cevaplarınızı bekliyorum

Ustalık ve Yetki belgesi almanız gereklidir ilgili mevzuat aşağıdadır;

ELEKTRİK TESİSATÇILARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Dayandığı Kanunun Numarası ve Tarihi: 1739 - 24.6.1973 / 3308 - 5.6.1986 / 3194 - 3.5.1985
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 8 Ağustos 1983 - Sayı: 18129

I. BÖLÜM
GENEL HÜKÜMLER
Amaç

Madde 1 - Bu yönetmeliğin amacı, elektrik tesislerinin yapımı, bakımı ve işletilmesi işlerinde çalışacakların eğitimi ile yetki sınırlarını belirlemektir.
Kapsam

Madde 2 - Bu yönetmelik, elektrik tesislerinin yapım, Bakım ve işletilmesi işlerinde çalışacakların:
a. Eğitimine,
b. Yetki belgesi verilme işlemlerine,
c. Yetki sınırlarına,
ilişkin esasları kapsar.
Dayanak

Madde 3 - (Değ.RG: 4.9.1987 - 19564) Bu Yönetmelik 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 56 ncı; 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanununun 35 inci ve 3194 sayılı İmar Kanununun 44 ncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
II. BÖLÜM
ELEKTRİK TESİSAT İŞLERİNDE ÇALIŞACAKLARDA ARANACAK ŞARTLAR
Elektrik Tesisat İşlerinde Çalışacaklar

Madde 4 - Elektrik tesisat işlerinde aşağıdaki belgelere sahip olanlar çalışabilir:
a. Lise dengi mesleki ve teknik öğretim kurumları ile yüksek öğretim kurumları elektrik bölümü diploması,
b. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilmiş elektrik tesisatçılığı dalında Kalfalık ve Ustalık Belgesi,
c. Elektrik tesisatçılığı I, II ve III. Sınıf yetki belgesi,
Elektrik Tesisat İşlerinde Çalışacaklarda Aranacak Genel Şartlar:

Madde 5 - Elektrik tesisat işlerinde çalışacaklarda aşağıdaki genel şartlar aranır.
a. Türk vatandaşı olmak,
b. Mesleğin gerektirdiği sağlık şartlarını taşımak,
c. Bağımsız olarak çalışabilmeki için 18 yaşını bitirmiş olmak,
d. En az ilkokul mezunu olmak.
III. BÖLÜM
ELEKTRİK TESİSAT İŞLERİNDE ÇALIŞACAKLARIN EĞİTİMİ

Eğitim Programları

Madde 6 - Elektrik tesisat işlerinde çalışacakları yetiştirmek için, değişik düzeylerde eğitim programları düzenlenir. Bu programlar, yetki sınırları gözönünde tutularak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görüşü alınmak suretiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanır.
Eğitimin Yapılması

Madde 7 - Elektrik tesisatçılığı eğitimi; eğitim programlarına uygun olarak, Milli Eğitim Bakanlığı ile diğer Kamu ve Özel Kuruluşlarca yapılır. Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu programlarına katılacaklar 1 Eylül-30 Kasım tarihleri arasında Okul Müdürlüğüne başvururlar.
Eğitime Katılacaklardan İstenilecek Belgeler

Madde 8 - Elektrik tesisatçılığı eğitimine katılacaklardan aşağıdaki belgeler istenecektir.
a. Onaylı, fotoğraflı nüfus hüviyet cüzdanı örneği,
b. öğrenim belgesinin noterlikçe onaylı örneği,
c. Yeterli sayıda vesikalık fotoğraf (sayısı eğitimi yapan kurumca belirtilecek),
d. Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu programlarına kaydolanlar için, Milli Eğitim Bakanlığı’nca tespit edilecek kayıt ve sınav harcını yatırdığını gösterir belge.
IV. BÖLÜM
ELEKTRİK TESİSATÇILIĞI YETKİ BELGESİ SINAVLARI
Sınavları Yapacak Kurum

Madde 9 - (Değ.RG: 4.9.1987 - 19564) Elektrik tesisatçılığı yetki belgesi sınavları, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürlüğünce düzenlenir.
"Elektrik Tesisatçılığı Yetki Belgesi" sınav yerlerinin tesbiti, sınav evrakının sınav merkezlerine ulaştırılması ve bu konudaki diğer işler adı geçen Genel Müdürlükçe belirlenir ve yerine getirilir.
Sınav Şekli ve Hakkı

Madde 10 - Elektrik tesisatçılığı yetki belgesi sınavları yazılı ve sözlü-uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılır.
a. Yazılı sınavlar, Mayıs ve Eylül aylarında; sözlü-uygulamalı sınavlar ise Kasım ayında yapılır. Yazılı ve sözlü-uygulamalı sınavların her türü için ilk sınav tarihinden başlayan ve birbirini izleyen 4 sınav hakkı kullanılır. Özürsüz olarak sınava katılmayanlar, sınav hakkını kullanmış sayılırlar.
b. Sınavlara katılacakların, sınav ayından en geç 2 ay önce gerekli belgeler ile Milli Eğitim Bakanlığı’nca tesbit edilecek sınav harcını yatırdığını gösterir belgeyi Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekir. Bu okul programlarına kayıtlı olanlardan ayrıca sınav harcı istenmez.
c. Bütün sınav haklarını kullanarak başarılı olmayanların belgeleri iade edilir. Bu durumda olanlar isterlerse yeni baştan sınavlara girmek üzere Okul Müdürlüğüne başvurabilirler.
Sınav İşlerinin Yürütülmesi

Madde 11 - Sınav sorularının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi işleri, Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürü Başkanlığınca, başkanla birlikte 4 üyeden oluşan komisyonca yürütülür.
Yazılı Sınavlara Katılacaklar

Madde 12 - Yetki sınıflarına göre, aşağıdaki şartları taşıyanlar ilgili sınıfın yazılı sınavına girebilirler.
a. Üçüncü sınıf;
(1) Elektrik tesisatçılığı, 3. sınıf eğitim programını bitirenler,
(2) Çırak, Kalfa ve Ustalık Kanunu’na göre elektrik tesisatçılığı meslek dalında kalfalık sınavına katılma şartlarını taşıyanlar,
b. İkinci Sınıf;
(1) Üçüncü sınıf yetkilerine veya yetki belgesine sahip olup 2. sınıfın eğitim programını bitirenler,
(2) Çırak, Kalfa ve Ustalık Kanunu’na göre elektrik tesisatçılığı meslek dalında ustalık sınavına katılma şartlarını taşıyanlar.
c. Birinci Sınıf;
(1) Elektrik tesisatçılığı 2. sınıf yetkilerine veya yetki belgesine sahip olup en az ortaokul mezunu olanlardan 1. sınıfın eğitim programını bitirenler.
Sözlü-Uygulamalı Sınavlara Katılma Şartları

Madde 13 - Sözlü-uygulamalı sınavlara katılabilmek için yazılı sınavlarda başarılı olmak ve yetki sınıflarına göre aşağıda belirtilen süre kadar elektrik tesisatı işlerinde çalışıldığının belgelendirilmesi şarttır. (Örnek 1).
a. Üçüncü sınıf yetki belgesi için;
İlkokul ve ortaokul mezunları 5 yıl, Lise mezunları 3 yıl,
b. İkinci sınıf yetki belgesi için;
Üçüncü sınıf yetki belgesine sahip olanlardan; İlkokul ve ortaokul mezunları 3 yıl, lise mezunları 2 yıl,
c. Birinci sınıf C grubu yetki belgesi için;
İkinci sınıf yetkilerine veya yetki belgesine sahip olduktan sonra 3 yıl.
Sınavların Yapılması ve Değerlendirilmesi

Madde 14 - Sınavlar eğitim programlarına uygun olarak hazırlanacak sorularla yapılır. Yazılı ve sözlü-uygulamalı sınavlar yüz (100) tam not üzerinden değerlendirilir. Bir dersten başarılı olmak için en az altmış (60) not almakşarttır.
V. BÖLÜM
YETKİ BELGESİNİN VERİLMESİ VE YETKİ SINIRLARI
Yetki Belgesinin Şekli ve Verilmesi

Madde 15 - Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürlüğü’nce yapılan Elektrik Tesisatçılığı yetki belgesi sınavlarında başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca müştereken tesbit edilecek yetki belgesi verilir.
Yetki Belgesinin Düzenlenmesi

Madde 16 - Elektrik tesisatçılığı yetki belgesinin düzenlenmesi ile ilgili tüm işlemler, Mesleki ve Teknik Açıköğretim Okulu Müdürlüğünce yapılır.
Yetki Sınırları

Madde 17 : 22 - Yürürlükten kalktı. (RG: 11.11.1989 - 20339)
GEÇİCİ HÜKÜMLER

Geçici Madde 1 - Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce yürürlükten kaldırılan yönetmeliğe göre yetki belgesi alanların hakları saklı olup yetki belgesi almak üzere eğitime devam eden veya başvuruda bulunanlar hakkında bu yönetmelik hükümleri uygulanacaktır.
VII. BÖLÜM
YÜRÜRLÜK HÜKÜMLERİ
Yürürlükten Kaldırılan Yönetmelik

Madde 23 - Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle 27 Mart 1968 tarih ve 12859 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Yetkili Elektrikçiler Hakkında Yönetmelik" ile 24 Mart 1972 tarih ve 14138 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikleri yürürlükten kaldırılmıştır.
Yürürlük Tarihi

Madde 24 - Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme

Madde 25 - Bu yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.
ELEKTRİK TESİSATÇILIĞI YETKİ BELGESİ
SÖZLÜ-UYGULAMALI SINAVLARA
KATILACAKLARIN VERECEKLERİ
ÇALIŞMA BELGESİ
Bu belge, aşağıdaki açıklamalar dikkatle gözönüne alınarak düzenlenecektir.
Adı ve Soyadı
Baba Adı
Doğum Yeri ve Tarihi
Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yer
Öğrenim Durumu
Adresi
Sosyal Sigorta veya Bağ-Kur-No
Yetkili Elektrik Tesisatçısı ise Sınıfı ve Belge Numarası

1.BÖLÜM Yukarıda açık kimliği yazılı bulunan ............................................ elektrik işlerimizde/işlerinde ..................... tarihinden ........................ tarihine kadar yardımcı/Kalfa/Usta durumunda çalışmıştır. .../.../... Belgeyi Düzenleyen İmza İşyeri Sahibi veya Kurum Yetkilisinin Kaşe veya Mühür Adı ve Soyadı: ................................ Resmi Adresi : ................................ ...............................
2.BÖLÜM Yukarıda açık kimliği yazılı ........................................ tarihinden itibaren Derneğimiz/Odamız .......................... üye kayıt numarası ile kayıtlı olup serbest olarak elektrikçilik işlerini yapmaktadır. ..../.../... İmza Kaşe veya Mühür Belgeyi Onaylayan Dernek veya Oda Yetkilisinin Adı ve Soyadı: .............................. Resmi Adresi : .............................. ..............................
NOT
1-Elektrik tesisatçılığı yetki belgesi isteğinde bulunan kişi bir işyerinde veya kurumda çalışıyorsa 1.Bölüm Kamu kurumu niteliğinde olan Dernek veya Odayı (Mesleki Kuruluşlara) kayıtlı olarak mesleğini serbest olarak sürdürüyorsa 2. Bölüm doldurulacaktır.
2 - Sözlü Uygulamalı sınavlara girmek isteyenler bu belgeyi diğer belgelerle birlikte ilgili okul Müdürlüğüne teslim edecekler.
3 - Bu belgeye, sigorta, bağ-kur veya vergiyle ilgili belgelerde eklenecektir.
DİKKAT
Bu belgeyi doldurmadan önce belge ile ilgili açıklamayı dikkatlice okuyunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri