Mutfakta Elektrik Yok

siberzeka

Üye
selam arkadaşlar herhalde soruna cvp bulabileceğimi sanıorum.

evde 4 tane sigorta var ve bu sigortalardan biri mutfak hattına bağlı.

geçen akşam mutfaktayken durduk yerde ışık söndü dedim herhalde ampul patladı nesse deiştirim dedim baktım yanmıor.kombide bu hatta bağlı baktım oda çalışmıor.bu sefer sigorta atmıştır dedim baktım onda da sorun yok yinede indirdim kaldırdım sigortayı tık yok.sonra komşulara sormaya yeltenirken birden sanki biri sigortaya bağlı olan hattı tekrar bağlamış gibi elektrik geldi mutfaka.

sonra bi kaç sorunsuz günden sonra elektrik varken yine akşam saatlerinde aynı hat üzerinde olan kombi ve 2 prizde elektrik yoktu tabikide lambada da.sigortaya baktım tekrardan hemen yine sigortaya bağlı kabloda elektrik yok.

asıl sorum şu biri bu sigortaya gelen hattı kendisine bi süre bağlayup sonra tekrar eski hale getirerek kaçak elektrik mi kullanıor yoksa elektrik idaresinde bir çalışma var da o hat üzerinde çalışma mı yapıor kii sanmıorum sonuçta sadece mutfakta elektrik yok.

ayrıca yeni bina ve zamanında ilk taşındığımızda elektrikçi çağırıp tesisata baktırmıştım baya sağlam ve güzel yapmışlar demişti ve görünümde de öle bina daki elektrik tesisastı falan

yardımcı olursanız sevinirim fazla kıllanmadan bu olaya birine sataşmadan bi fikir sahibi olayım . :)

sadece mutfakdamı elektrik kesiliyor yoksa eve hiç elektrik gelmiyormu

evde toplam 4 tane sigorta varsa o evin elektrik tesisatı pek sağlam değildir sadece mutfaktda 3 tane özel priz olmak zorunda ve bunların ayrı sigortası olmak zorunda yani normal halli bir evde en az 6-7 sigorta olmak durumunda

mutfakta elektrik kesilior sadece bu sigortaya da sadece 2 priz ve mutfağın ışığı bağlı.yukarda da belirttiğim gibi sigortanın kendisinde mi die sorun var acaba diyerekten direk sigortaya bağlanan kablodan elektriki kontrol ettiğimde elektriğin gelmediğini anladım.

şimdi mesela yazıyı yazarken su içmeye gidim dedim mutfaka elektrik geldi o an ve şuan var sanki biyerden kapanıp açılıor gibi anlamadım ben bundan bişey

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeşim
1-sigortalarını kapat
2-elektrikçi çağır
evde yangın çıkmak üzere olabilir.

şanslıysanız sigortanız bozuktur.Değilseniz,faz veya nötr bir yerlerden kopmuş,ya da kötü bağlantı vardır.bu bağlantı zamanla ısınıp,tesisatı ve Allah korusun evi yakabilir.ya da sigorta giriş veya çıkışında gevşeklik olabilir.BU İŞİN ŞAKASI YOK!!

Eve bir faz geliyorsa bir odada elekterik var diyerinde yok olmaz.Yapman gereken elektrik sayacından elektriği kesip, sigorta kutusunun bağlantıları kontrol et.Bir yerde karartı varmı, tonavida ile sigorta vidalarını yokla.Mutfaktaki buatı,klemens bağlantılarını vede prizleri sök bi bak.Eğer bir arıza bi gevşeklik görünmüyorsa bir elektrikçiye git derim ben.İhmale gelmez.

Hiç kurcalamadan sigortaları kapatıp yetkili bir elektrikci çagırın bence.
Bu işler forumdan tarif edilmeyle yapılacak kadar basit değil.
Can ve mal güvenliği söz konusu.
PC ye program atmaya vs benzemez.

cvplarınız için teşekürler arkadaşlar ama bir karmaşa içerisindeyim.herhangi bir gevşeklik veya kopma olsa mutfaktaki elektrik kesilir bir daha tamir edilmediği sürece de elektrik gelmemesi lazım ama bu olay mutfaktaki elektrik gidior ve bir süre sonra gelior.mesela dün gece 2 de mutfaka gelen elektrikte bu saate kadar herhangi bir kopma veya elektrik kesintisi olmadı ve hep aynı saatlerde gidip geldi sayılır ve bu bir hafta içerisinde 2. kere başıma geldi.

hep aynı saate kesiliyor demişsiniz o saatlerde mutfakda ne çalışıyor

derindondurucu takılı prizlerin birinde ama 24 saat çalışıor.diğer priz boşda ve kombi ile mutfağın lambası çalışıor mutfakta bulununca

siz hala elektrikçi çağırmadınız mı?
iki seçeneğiniz var. Ya elektrikçi çağıracaksınız, ya itfaiye.
Elektrikçi para alır, itfaiye ücretsizdir. Hangisini tercih ederseniz artık.
ille de anlattıklarınız mantığıma yatsın derseni,z şöyle anlatmaya çalışayım.

arızanın sigorta çıkış ya da girişindeki gevşeklikten kaynaklandığını düşünelim.bu gevşeklikten dolayı orada bir ısı meydana gelir,çünkü direnç artmıştır.buradan gerekli gerilim geçer,ama gerekli akım geçemez. şöyle ki; bir su borusu düşünün,oldukça kalın.zmanla bu borunun içi tıkandı.az bir su akıyor.siz de musluğu açıp,bardağı doldurup su içebiliyorsunuz( istanbulda yaşıyorsanız bu da tehlikeli :) ) fakat aynı musluğa çamaşır makinasını bağlarsanız,makinanın kullanımı için gerekli olan debi ve hatta basınç olmadığından makinayı çalıştıramazsınız.ve makinanın bir de temiz su emiş pompası olduğunu varsayalım.Makina suyu çekmeye çalışırken,diğer musluğu açıp,bardağa su doldurmak isterseniz,artık o su da akmayacaktır.çünkü,zaten az olan suyu makina çekmektedir ve sizin pompa olmayan musluğunuza su gelmez.
Aynı şekilde,buatta ya da her hangi bir yerdeki ekin,gevşemesi ya da kopup ucu ucuna birbirine temas etmesi durumunda,ya da daha da kötüsü,bu kopan yerin,aynı anda binanın herhangi bir metal aksamına deyip,toprağa akması durumunda( fakat çok az bir temas olduğundan tamamen toprağa akamaması durmundan bahsediyorum) belki lambanızın yanması için gerekli olan gerilim ve akım sağlanacaktır.Ama aynı hattaki- örneğin bir buzdolabı- devreye girip,elektrik akımını çektiğinde,o azıcık temas eden iletkenden,yeterli akım geçmeyecektir.Bu durumda,buzdolabı ya da hangi çok akım çeken cihazssa artık,düzgün çalışmayacak,belki bozulacak,aynı zamanda da,gerilim göçeceğinden ,artık lambanız da yanmayacaktır.Belki de tam tersine,normalde lambanız fazla akım çekemediğinden,o kötü temas olan yerden yeterli akım geçmeyip,lamba yanmayacak,kuvvetli cihazınız şebekeye yüklenince,fırsattan istifade lambanız yanacaktır.Her ikisi de muhtemeldir.
Şimdi bu olayı su borusu örneğiyle örtüştürmeniz,kafanızda canlandırmanız gerekiyor.fark,su yerine elektrik olması.Ve bir önemli fark ise, elektrik, önüne gelen(engel olan) şeyleri ısıtır, çünkü bir zorluk yaşanmaktadır.Tıpkı sürtünerek hareket eden cisimlerin ısınması gibi.Hatta bu ısı zamanla artar,önce kabloları,sonra her yeri yakar.su dökerseniz,daha beter olur.
Bir kötü ihtimal de şudur.
Binayı yaptıran şahıs fazla para harcamak istemez,elektrikçi de vurdumduymazdır.Evinize topraklama çekilmemiştir.Fakat uyanık elektrikçi evde sıfırlama yapmıştır.yani nötr kablonuzu cihazlarınızın gövdesine bağlamıştır( bu işlemi siz göremezsiniz,işlem buatlarda yapılır) ve sizin arızanıza neden olan şey,fazın değil de nötrün kopmasıdır.nötr kopar ve cihazın alıcısından dönen akım,nötre akamadığından cihaz gövdesinde beklemeye geçer.Tıpkı hareketsiz duran bir yılan gibi avını bekler.Av gelip cihaza dokunduğunda,elektrik doğruca,avının üzerinden toprağa akar.Bu arada da avı hasar görebilir.yani çarpılma tehlikesi doğar.yine bir felaket senaryosu da,nötr kopar,ısınmadan dolayı buatı ısıtır.Fazın izolesi bozulur.kopan nötrün piriz tarafına değer ve sıfırlama prizden yapıldığından,gövdeye direkt olarak elektrik verir.Ve dokunanın son dokunuşu olabilir.
Uzun lafın kısası elektrik şakaya gelmez.Görülmez,hissedilir.Hissedildiği an geç kalınmış demektir.
Buradaki arkadaşların çok büyük bir çoğunluğu uzman kişiler.Akşama kadar o kadar kompleks arızalarla uğraşırlar ki,bahsettiğiniz durum,bizim için çok basit anlaşılabilir bir durumdur.Ve hepsi de size,profosyonel yardım almanızı söylemektedir.Lütfen denilenlere kulak verin.
Şimdi ister elektrikçi çağırın ,ister itfaiye,isterse de komşularınız ambulans çağırsınlar. Allah korusun.
---------------------
Not:Yazınızda sigortaya bağlı hatta elektrik yok demişsiniz.Bunu sigortanın hemen çıkışınızdan kontrol ettiyseniz,sigortanız bozuktur.Daha az tehlikeli bir durumdur ama yine de tehlikelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri