ustalık belgesi sınavı hakkında bilgi

Öyle mi düşünüyorsun ? O hocalardan biri benim...:D

Biz de gerçek bir sınav yapsak acaba sen geçebilecekmiydin? ;) Birde bu taraftan bak...
Herşey iyi niyet ile ilgili... Bunu unutma...

Arkadaşlar için ben örnek soruları ekleyeyim...
Sorular basit ve güncel ekonomik gelişmeleri takip edenler ve ticaretin içinde olanlar zaten kolayca yapıverir...

:DBaltayı taşa vurduk:D

Gerçek mesleki sınavı çok rahat geçerim... 100 soruda belki 5-6 hatam olur...

Dükkan açan biri paşa paşa muhasebeci tutmak zorunda... Bana ne mali mevzuattan... İstesemde içinden çıkamam.Kaldı ki muhasebeciler bile tökezliyor zaman zaman...

Hocam! Sizde kabul edersiniz ki, bu sistem de diğerleri gibi çarpık işte...
Elektrik tesisatçılığı dalından sınava giren adama, direnç renk kodları vb. sorular sormak O usta ile dalga geçmek değil de ne?

İyi niyet güzel şeydir tabi...Ama sonuçlara da bakmak lazım... Haybeden sınavlarla verilen ustalık belgelerinin sonuçları ortada...

Bu sistem yanlış... İyi ustaların hakkı yeniyor diye düşünüyorum... Avrupada böyle birşey var mı?

:DBaltayı taşa vurduk:D

Gerçek mesleki sınavı çok rahat geçerim... 100 soruda belki 5-6 hatam olur...

Dükkan açan biri paşa paşa muhasebeci tutmak zorunda... Bana ne mali mevzuattan... İstesemde içinden çıkamam.Kaldı ki muhasebeciler bile tökezliyor zaman zaman...

Hocam! Sizde kabul edersiniz ki, bu sistem de diğerleri gibi çarpık işte...
Elektrik tesisatçılığı dalından sınava giren adama, direnç renk kodları vb. sorular sormak O usta ile dalga geçmek değil de ne?

İyi niyet güzel şeydir tabi...Ama sonuçlara da bakmak lazım... Haybeden sınavlarla verilen ustalık belgelerinin sonuçları ortada...

Bu sistem yanlış... İyi ustaların hakkı yeniyor diye düşünüyorum... Avrupada böyle birşey var mı?

Canın sağolsun... Avrupada bu sistemin benzeri var elbette... Normalde zaten sınavlarda; mesleki bilgi ve becerinin 1 saatte ölçülebilmesinin imkanı yok elbet...
Size sorulan soruya gelince ; O sizi yapan hocaya bağlı elbet...

Ustalık sınavına girecek ve belge alacak usta gelmiş 30 yaşına örneğin, bu işi 15 yıldır bu işi yapıyor ... Zaten biz piyasadaki yaptığıkları işleride biliyoruz...
YAni aslında sınava giren ustanın ne bilip ne bilmediğini zaten biliyoruz...

Ezbere Yıldız-Üçgen kumanda devresini çiz kağıda desen çizemez ,ama gider panonun başında yapar... Yani kağıda aktaramayabilir... Hocalarda napıyor... Bu adamın ekmeği ile oynamayalım verelim belgesini diyorlar...

Ama hepten de cahiller çıkıyor .... "Monofaze 2,2 kW motora kaç amper sigorta takarsın?" sorusuna cevap veremeyecek adama da belge verilmez...

Sözlü olarak söylüyoruz , yaz bakalım şu kağıda NYAF diye ... O da gidiyor Enyeaf yazıyor buna da belge verilmez,,, gibi gibi....

03/09/2009 tarihinde ilk sınavları verdim.07/09/2009 ve 08/09/2009 taihlerinde iki sınavım daha var.biri pratik uygulama öbürü meslek dersleri.

arkadaşlar inanın bu devirde sorulara doğru cevap vermekte işe yaramıyor.
Aselsan sınava çağırmıştı beni bir ara ve çok kasıntılı sorular soruldu. Oradan bile geçtim ama mülakaatta ilk sorudan elendim
Aselsanda yakının bir çalışan varmı sorusu :) Olsa bile adam mevki sahibi olacak ki işe yarasın.
ona keza havelsanda da aynı şey başıma geldi.
Ustalık belgesi alacaklar çok fazla takıntı yapmasınlar sorular kolay. ben 2002 de aldım. Teorinin yanında Uygulama sınavı yapıyolar birde. Uygulama sınavında 35 yıllık bir elektikçi vardı yanımda onunla ekip yaptılardı beni dediler ikiniz atatürk büstünün üzerine aydınlatma yapın dediler. İyi dedim içimden basit. Yanımdaki eski kulağı kesiklerden enerji olan hatta eline aldı penseyi çıktı bağlamaya. Usta dedim elektriği keselim dur dedim yok dedi gerek yok dedi. Ya etme eyleme keselim şunu yok dedi. Ardından hemen bir patlama ve demekki buraya bağlanmıyormuş bu dedi çok gülmüştüm :D allahtan adama birşey olmadı. Ve teori sınavını geçemediği için alamadı ustalık belgesini. Vermemektede haklılar bence :) Piyasada o kadar çok insan varki böyle sorumsuz çalışan denetleyen yok.

slm--- kuşadası çıraklık eğitim--- google den arat burada soru ve cevapları indirebilirsin.

ben ustalık belgesi için bas vurdum sınava girmeme gerek olmadıgını söylediler teknik lise mezunu oldugum için bide ustalık belgesi degilde iş yei acma belgesi verdiler

Ustalık belgesini bende MYO mezunu olduğum için "İşyeri Açma Belgesi" olarak aldım.
Bundan sonrada geçen hafta içinde açılmış olan "usta Öğretici Belgesi" kursuna devam ederek aldım.Bu tür kurslar iyidir arkadaşlar.Sayın mesutelb hocamada paylaşımı için teşekkür ediyorum.
Sonuçta bir fabrikada çalışıyor olsamda elimde Ustalık ve usta öğreticilik belgesi oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri